0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Aile Konutu Şerhi Nasıl Koyuluyor?

Aile konutu şehri kavramından bahsetmek gerekirse, öncelikle aile konutuna sahip olan eşlerden birinin konut üzerinde hak iddia etmesini sınırlayan bir yapılanma olduğunu ve bir evi tüm konut bireylerine eşit şekilde verdiğini söyleyebiliriz. Medeni Kanun da değinilen bu evlilik birliği içerisinde aile konutu eşlerden herhangi birinin rızası olmadan hiç bir şekilde satılamıyor. Sadece satın alma ve verme işlemi olmadığı gibi aynı zamanda eşlerden birinin rızarı olmadan aile konutunu kiraya vermek, kira sözleşmesini iptal etmek ya da konutu devretmek gibi konular da önemli oluyor. Aile konutu şerhini korumak ve buna uygun davranmak evlilik birliği için bu nedenle son derece önemli.

Aile konutu evlilik içerisinde bir çok hakkı koruyor. Çünkü bu sayede eşlerden biri aile konutunu satamıyor ya da kira sözleşmesini de iptal edemiyor. Bu gibi durumların önüne geçtiği için önemli olan konut şerhi, meskeniyet iddiası davalarında da haciz durumuna itiraz edilebilmesini sağlıyor. Bilhassa eşin haberi olmadan yapılan borç ve eve gelen haciz gibi durumlarda yaşanan mağduriyet bu sayede engelleniyor. Ya da boşanma davalarında da mal kaçırılmasını engellemek için aile şerhi önemli bir yer tutuyor.

Aile Konutu Şerhinin Korunması İçin Neler Yapılabilir?

Taşınmazın sahibi olmasa da eş durumundan dolayı kişiler şerhi çıkartabilir ve kendi isimini de eklettirebilir. Bu nedenle meskeniyet iddiası itirazları yapabilmek için de eşin mutlaka aile şerhinde isimi yazıyor olmalıdır. Bunun için muhtardan o adreste yaşadığınıza dair bir ikametgah belgesi alarak, yanınızda da nüfus cüzdanınızı ve evlilik cüzdanınızı götürerek tapu müdürlüğünde kendi isminizi aile konutu şerhi olarak yazdırabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda aile konutu olup olmaması tartışmalı bir konu olabilir ve böylesi durumlarda şerhi verecek olan hakimin kararıdır.

Muhtardan belge alırken bunun normal bir ikametgah belgesi olmadığını belirtmeniz gerekir. Çünkü belgenin evin aile konutu olduğunu doğrular nitelikte olması önemlidir. Kişiler belgeleri götürdükten sonra hemen götürdüğü süre içerisinde aile konutu şerhi belgesini alabilir.

Aile Konutu Şerhinin Yararları Nelerdir?

Toplumumuzun genel yapısını düşündüğümüz zaman ev alma ve kiralama durumunda bununla ilgilenen sorumlunun ve malikin erkek olduğu görülür. Bu da tek taraflı bir imzalamadır ve ileride erkek kira sözleşmesini eşinin haberi olmadan bozabilir, evi satabilir ya da konut hakkında istediği kararı tek başına yaparak eşini mağdur edebilir. Tüm bunların önüne geçebilmek için oldukça mantıklı olan aile konutu şerhi özellikle boşanma davaları için önemlidir. Çünkü evi terkeden koca kiralar için icra takibi geldiğinde hiç bir yükümlülük almadan evden uzaklaşabiliyor ve yeni adrese geçebiliyordu. Ancak şimdi kadınların ve çocukların icralık olması ve haberi olmadan ev üzerinde işlemlerin yapılması söz konusu değil.

Genelde boşanma durumlarında kocanın maliki olan evde eğer adamın eşi ve çocukları oturuyorsa, onları evden çıkartabilmek için eve haciz yollayabiliyordu. Bu da boşanmak istediği kadını çok fazla zor durumda bırakan bir konuydu. Bunu engellemek için aile konutu şerhi yapmak çok mantıklı bir eylem. Üstelik evden çıkan eş, yeni malike kendi adresini verdiği için davaların gelişme sürecinden kadının ve çocukların hiç haberi olmuyordu. Dava sonucunda da neye uğradığını şaşıran eş ve çocuklar evsiz kalabiliyordu. Bu gibi haksızları önlemek için evi aile konutu şerhine çevirmek son derece mantıklı oluyor. Sadece kadınların hakkını değil, konut içerisinde yaşayan her bireyin hakkını koruduğu için son derece önemli diyebiliriz.

Call Now Button