0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Aile Konutu Şerhi Ne İşe Yarıyor?

Eşlerin birlikte oturduğu ve neredeyse vaktinin çok büyük bir kısmını geçirdiği aile konutu, yapısal anlamda incelediğimiz zaman; evliliğin gerçek bir evlilik olabilmesi için son derece önemli etkenlerden biri oluyor. Kişilerin sürdürdüğü ortak konutu ifade etmek için kullanıldığını söyleyebileceğimiz aile konutu şerhi, bireyler arasındaki dengesizliği ve eşitsizliği kaldırması anlamında da son derece faydalı. Evin konumu ve nasıl bir ev olduğu aile konutu şerhi kavramına sahip olabilmesi için fark etmiyor. Yine yayla evi, yazlık evler, dağ evi, apartman katı, çiftlik evi ve daha aklınıza gelebilecek her türlü taşınmaz mülk aile konutu olabilir. Ancak evlenmeden bunların böyle bir statü kazanması mümkün değildir.

Eşlerden birinin bir diğerine kıyasla daha fazla çıkara ve hakka sahip olmasını engelleyen bu kanun henüz yeni yeni uygulanmaya başlanması açısından dikkat çekiyor diyebiliriz. Medeni kanun içerisinde hükümleri yer alan aile konutu şerhi, eşlerden birinin onayı olmadan ev üzerinde alım satım yapmaya, kira kontratını bozmaya ya da yeni bir kira kontratı yapmaya olanak tanımıyor. Saydığımız tüm bu işlemlerde iki eşin birden ortak onayı gerekiyor. Aslında eşler bu sayede bir nevi yaşadıkları yeri bildirmiş oluyor ve bu alandaki tüm sorumluluğu da aynı anda yüklendiklerini, olası olumsuz şeylerde de birlikte buna karşı geleceklerini de kabul etmiş oluyorlar.

Aile Konutunun Faydaları Nelerdir?

Aile konutu ülkemiz için son derece faydalı bir uygulama… Çünkü ülkemiz içerisinde toplum baskısından dolayı pek çok erkek yanlış bir aile kurumu kurmakta, yanlış kurulanlar da boşanma aşamasında çok büyük problemler yaşamaktadır. Aile konutu bu aşamada bireylerin kayıplarını olabildiğince minimum düzeyde tutmaya çalışıyor. Örnek vermek gerekirse meskeniyet iddiası konularda eş, eşinin borcundan dolayı ortak paylaştığı eve haciz gelmesini kabullenemiyor ve böylesi durumda karşı dava açması ya da itiraz etmesi daha kolay oluyor.

Boşanmalarda çok fazla mağdur olmuş kadın görebiliyoruz. Bunun sebebi taşınmazların bir çoğunun erkek üzerine alınması ve erkeklerin de boşanma evresinde kısa sürede uzaklaşması. Kira kontratını da iptal eden ya da ev kendisine aitse hızlı bir şekilde alıcı bularak evi üçüncü kişiye ya da başkasına satan eş, diğer eşi ve belki de çocuklarını çok zor durumda bırakmış oluyor. Çünkü kadın ev üzerinde hiç bir hak iddia edemezken evden apar topar çıkmak zorunda kalıyor. Meskeniyet iddiası gibi durumlarda da eşler, başkasının borcu nedeniyle cezalanadırılmış olmuyor.

Boşanma sürecinde mal kaçırma olayları çok sık görüldüğü için aile konutu kavramının yaygınlaşmasından sonra mal kaçırmanın da aynı oranda azaldığını söyleyebiliriz. Ayrıca evi satın alacak üyeler de evin üçüncü bir kişiye ait olduğunu bu sayede görmüş olur. Dileyen ileride bu durumu ortadan kaldırmak isterse muhtemelen yine nüfus müdürlüğüne giderek gereken evrakları götürebilir. Ancak ölüm ya da boşanma gibi durumlarda zaten aile konutu şerhinin kendiliğinden düşebileceğini bilmelisiniz.

Evlenmeden birlikte yaşayanlar aile konutu kavramına ulaşamayacaktır. Aynı zamanda birden fazla aile içerisinde gözükemezsiniz. Çünkü aile kavramı tek bir odak noktası ister ve aynı anda bir başkasına odaklanmak mümkün değildir. Çocuklar her ne kadar aile konutunun içerisinde yaşamak istemiyor olsa da birden çok evin olması halinde, çocukların en çok oturduğu konut baz alınarak bu konut aile konutu unvanını alacaktır. Siz de tapuya aile konutu şerhi ibaresini koydurarak daha rahat bir evlilik yaşayabilirsiniz.

Call Now Button