0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Aile Konutu Şerhi Nerelere Konulur?

Evliliğin en temel konuları arasında birlikte yaşamın sürdürüldüğü ve aynı çatı altında kalındığı aile konutu meselesi bulunur. Aile konutu, iki tarafın ve çocuklarının bir arada yaşamsa faaliyetlerini geçirdikleri ve barındırdıkları bir evi temsil eder. Bu yüzden de en önemli konular arasında Aile Konutu olgusu vardır.

Buradaki aile konutu şerhi nedir nasıl konulur açıklaması ise, ortak yaşamın sürdürüldüğü konutun bir eş tarafından kendi isteği doğrultusunda satışının yapılması, başkasına devir edilmesi ya da farklı sebepler ötürü kullanılmasının önüne geçilmesini temsil eder. Bunların yasal haklar açısından korunmasının sağlanması ve eşlerin ortak kararının dışında ilgili konut üzerinde herhangi bir işlemin yapılamaması durumudur. Fakat her konut buna dahil edilmemektedir.

Aile Konutu Şerhi Nerelere Uygulanabilir?

Aile konutu, eşlerin sürekli olarak ikamet ettiği ve düzenli bir yaşamı sürdürdükleri yaşam alanını temsil etmektedir. Bu yüzden aile konusu olarak bir evin geçerli olması, orada sürekli yaşama anlamına gelir. Bu sebeple aile konutu şerhi nedir nasıl konulur konusunda;

  • Yazlık evleri
  • Çeşitli çiftlik ya da kulübeler
  • Yerleşik karavanlar
  • Dağ evleri

gibi alanlar aile konutu şerhine pek dahil edilmemektedir.  Bu sebeple aile konutu şerhi sadece evli çiftlerin ortak olarak  yaşadıkları evi temsil etmektedirler. Örneğin eşlerden birine ait bir yazılık evi bulunuyorsa, eşin burada aile konutu için şerhi koyabilmesi söz konusu olmamaktadır. Eş eğer o yazlık kendi üzerine ise yazlık evini satma yetkisine sahiptir. Fakat aile konutu olarak kabul edilen ev için eş kendi kararına bağlı olarak evin satış işlemlerini gerçekleştirememektedir. Yine de yazlık evleri ve diğer konutların bu bağlamdaki hususları, açılan davalara ve gelişen diğer süreçlere göre değişebileceği de unutulmamalıdır.

Aile Konutu Şerhi Nasıl Konulmaktadır ve Sağladığı Yararlar Neler?

Aile konutu şerhi nedir nasıl konulur sorusunun yanıtı oldukça basittir. Bunun için eşlerden birinin muhtara gitmesi ve ilgili belgeyi aldıktan sonra Tapu üzerinden işlem yapması gerekiyor. Bu şekilde şerhi işlemi yapılabilmektedir. Fakat her zaman bir aile konutu olarak kabul edilen yerin, eşler arasında anlaşmazlıklara bağlı olarak kabul edilmediği durumlarda olabiliyor.

Bunun için ise mahkemeler üzerinde bir takım dava süreçleri ele alınarak süreçler devam edebilmektedir. Aile konutu şerhi için evlilik cüzdanı dahil olmak üzere, ikametgah belgesi ile birlikte Tapu üzerinden gereken işlem yapılabilir. Burada önemli olan muhtardan, yaşanılan evin aile konutu olduğunun belgelenmesinin gerektiğidir.

Aile konutu şerhinin avantajı ne?: Ortak yaşamın sürdürüldüğü konutun, bir tek eş tarafından iradesine bağlı olarak satışının önlenmesidir. Kira sözleşmesi varsa onun iptalinin yine tek taraflı iptal edilmemesi olduğu gibi konutun başka birine devr edilmesi gibi hususları da kapsar. Bu yüzden eşlerin ortak kararlarına bağlı olarak, yaşadıkları aile konutunda söz sahibi olabildikleri durumu temsil etmektedir.

Call Now Button