0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Alacak Davası Tanıma Tenfiz Nasıl Oluyor?

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının davalarında alınan kararların Türkiye’de geçerli olabilmesi için tanıma ve tenfiz olarak bilinen sürecin başlatılması gerekmektedir. Bu noktada alacak davası tanıma tenfiz nasıl oluyor sorusu öne çıkmaktadır.

Alacak Davası Tanıma Tenfiz Çevresinde Kavramların Anlamları Nelerdir?

Alacak davasında tanıma ve tenfiz sürecini anlatmadan önce ilk olarak bu iki kavramdan bahsetmek gerekiyor.

Tanıma: Yabancı bir ülkede verilmiş olan herhangi bir mahkeme kararının hükmünün kesin olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Buna göre hem maddi hem de şekli anlamda kesinleşmesi şarttır. Hukuk davaları için bu durum geçerlidir. Yabancı olan bu ilamın, Türkiye’deki herhangi bir mahkemenin yetkisi içerisinde olmaması gerekmektedir.

Tenfiz: Herhangi bir konu hakkında verilmiş kararın, başka bir ülke mahkemesinin icra üzerindeki etkisi şeklinde tanımlanmaktadır. Buna göre savunma hakkına kesinlikle uyulmuş olması gerekmektedir. Aynı zamanda karşılıklılık ilkesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Alacak davası tanıma tenfiz, buna göre gerçekleştirilmektedir.

Alacak Davası Tanıma Tenfiz Şartları Nelerdir?

Tanıma ve tenfiz alacak davasında da mümkündür ve bunun için şu şartlar söz konusudur;

  • Bu dava çerçevesinde yabancı bir ülke mahkemesi tarafından verilmiş olan kararın aslının bulunması gerekmektedir. Birtakım belgelerin hazırlanması gerekmektedir.
  • Verilmiş olan kararın kesinleşmesi gibi bir hüküm söz konusudur. Kesin olmayan kararlarda tanıma ve tenfiz sürecini başlatmak mümkün değildir.
  • Tercüme son derece önemlidir. Mahkeme kararının, tüm detaylarıyla ve ince ayrıntıya kadar Türkçeye çevrilmesi gerekmektedir. Bun noktada yeminli tercüman olmak zorundadır.
  • Ayrıca üzerinde mutlaka resmi kurumların onay ya da tasdiki olmalıdır. Bu suretin de dava süreci içerisinde eklenmesi şarttır.
  • Alacak davası tanıma tenfiz çerçevesinde kararın bir mahkeme tarafından alınmış olması çok önemlidir. Burada bilinmesi gereken şey şudur; örneğin bir belediyenin vermiş olduğu karar için tanıma ve tenfiz söz konusu değildir. Aynı durum eyalet valilikleri için de geçerlidir. Çünkü bir mahkeme kararı niteliğinde olması gibi bir hüküm vardır.
  • Kararı almış olan mahkemenin bulunmuş olduğu ülkeyle Türkiye arasında mutlaka bir karşılıklılık olması gerekmektedir. Buna hukuk dilinde mütekabiliyet adı verilmektedir.
  • Kamu düzenine aykırı olarak tanımlanan kararların bu süreç içerisinde değerlendirilmesi söz konusu değildir.

Tüm bu kriterlere ve hükümlere uygun bir mahkeme kararı söz konusu olduğu vakit, burada dava süreci başlatılabilir. Böylelikle alınmış olan kararın Türkiye’de tanınması sağlanabilir.

Alacak Davası Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Alacak davası tanıma tenfiz çerçevesinde mahkeme sürecinin Türkiye içerisinde başlatılması gerekmektedir. Eğer iş sözleşmesi temelli bir alacak verecek davası söz konusuysa yetkili olan mahkeme iş mahkemesidir. Diğer durumlarda ise sulh hukuk devreye girer. Kişi Türkiye’de nerede ikamet ediyorsa, davayı oradan açabilir. Eğer bir ikamet durumu söz konusu değilse; İstanbul, Ankara ve İzmir’den süreci başlatmak mümkündür.

Call Now Button