0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Almanya’da Tanıma Tenfiz İşlemleri Nasıl Olur?

Yabancı ülkelerde ikamet eden çok sayıda Türk vatandaşı, birçok farklı konu hakkında dava açabiliyorlar. Burada verilen kararların Türkiye’de de geçerli olabilmesi şart. Bu noktada Almanya’da tanıma tenfiz işlemlerinin nasıl olacağından bahsetmek gerekiyor.

Tanıma ve Tenfiz Neden Gereklidir?

Özellikle yurtdışında hayatlarını sürdüren ancak Türkiye ile olan bağını kesmemiş bazı kişiler, farklı konulardan dolayı mahkeme önüne çıkabiliyorlar. En fazla Türk’ün yaşadığı Almanya’da boşanan bir TC vatandaşının, bu kararı ülkemizde de tanıtması gerekmekte. Bunun aksi durumlarda Türkiye’de halen evli olarak görülebilir. Aynı gerekçe, daha değişik dava konuları için de söz konusudur. Bu açıdan bakıldığı zaman tanıma ve tenfiz bir nevi zorunluluktur. Alman mahkemelerinin aldığı kararların ülkemizde de geçerli olup, hukuki anlamda tanınması demektir.

Almanya’da Tanıma ve Tenfiz İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Almanya’da tanıma tenfiz çerçevesinde boşanma davasını örnek olarak verebiliriz. Çünkü en çok karşılaşılan durum budur. Eğer bir çift bu ülkede boşandıysa, kararın Türkiye’de de geçerli olması gerekmektedir. Bunun için şu bölgeler istenir;

  • Almanya sınırları içerisinde yer alan ve boşanma kararını veren yerel bir mahkemenin kararının aslı şarttır.
  • Buna ek olarak kararın kesin olması gerektiğinden, bunun bir apostille belgesi ya da şerh içermesi çok önemlidir.
  • Türkçe tercüme kararın tümü için gereklidir. Bunun basit bir şekilde değil, profesyonel ve yeminli tercüman eşliğinde yapılması mühimdir.
  • Tenfiz ve tanıma Almanya davalarında buna ek olarak talepte bulunan şahsın nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopisi de istenmektedir.
  • Buna ek olarak avukata bir yetkilendirme belgesi verilmelidir. Böylelikle sizin adınıza davayı yürütecektir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Almanya’da tanıma tenfiz davası süresi merak edilen önemli bir husustur. Burada öne çıkan şey ise boşanan tarafların ne kadar ulaşılabilirliğe sahip olduğuyla alakalıdır. Eğer hukuki anlamda talep edilen her türlü belgeler eksiksiz bir şekilde hazırsa, bunun yanı sıra tarafların avukatları mahkemede bulunuyorsa, bazen boşanma davaları tek bir celsede bile sonuçlanabilir. Bunun birçok örneği vardır.

Hangi Mahkeme Yetkilidir?

Almanya’da tanıma tenfiz davası çerçevesinde Türkiye’deki mahkemelere başvuru yapılması söz konusudur. Davalı tarafın burada yaşamış olduğu, ikamet ettiği bir adres varsa, o şehirdeki mahkemeye gidilebilir. Aksi durumlarda ise üç büyük kentten birisinin seçilmesi mümkündür.

Dava Ne Zaman Açılır?

Bu tip davaların açılması ve Türkiye’de de kararın geçerli olması noktasında belirlenmiş bir süre ya da limit söz konusu değildir. Ancak ne kadar geç kalınırsa, o kadar fazla sorun çıkacağını bilmeniz gerekmekte. Diyelim ki Türk çift Almanya’da boşandı ancak tanıma ve tenfiz davası açmadı. Böyle durumlarda Türkiye’de halen evli gözükeceklerinden, birisinin vefatı durumunda, eşine mirastan pay alma hakkı tanınacaktır. Bunun yanı sıra taraflardan birisinin adres değiştirmesi, ilerleyen dönemlerdeki dava sürecini olumsuz etkileyecektir.

Call Now Button