0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Anlaşmalı Boşanma davası açmak için gerekli evraklar dava dilekçesi ve boşanma protokolüdür. Analaşmalı boşanma davası açmak için her iki dilekçe hazırlanır bu evraklara nüfus cüzdanı fotokopileri eklenir ve pembe dava dosyasına eklenerek aile mahkemesi tevzi bürosuna gidilerek boşanma davası açılır. Boşanma davası açarken yanınızda mutlaka belli miktar para bulundurunuz. Çünkü anlaşmalı boşanma davaları harca tabidir. Harç  ve masraflar dava açılırken peşin olarak ödenmesi gerekmektedir.  Anlaşmalı boşanma davanızı açtıktan sonra size tevzi bürosu hangi aile mahkemesine boşanma davanızın tevzi olduğuna dair bir evrak verecektir. Bu evrakla birlikte 2 yada 3 gün içinde davanızın bulunduğu aile mahkemesine giderek anlaşmalı boşanma davası için yakın bir gün almak istediğinizi söylemeniz gerekmektedir. Bazı aile mahkemeleri sizden öne alım dilekçesi isteyeceklerdir. Öne alım dilekçesi örneğini aşağındaki linkten ulaşabilirsiniz.  Aile Mahkemesinden duruşma günü aldıktan sonra size verilen duruşma gününde tarafların nüfus cüzdanlarınız ile hazır olması gerekmektedir. Aile Mahkemesi hakimi imzaladığınız protokoldeki imzanın size ait olup olmadığını ve boşanma isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu süreç sonrasında Aile Mahkemesi Hakimi kısa karar ile boşanmanıza hükmedecektir. Tarafların bir ay içinde tekrardan boşanma davalarının olduğu Aile Mahkemesine giderek gerekçeli boşanma kararlarını alıp temyizden feragat etmeleri gerekmektedir. Bu şekilde anlaşmalı boşanma süreci sonuçlanacaktır.

 

Bu karışık ve yorucu süreç ile uğraşmak, boşanma davanızı en yakın güne alabilmek için Maltepe Anlaşmalı Boşanma Avukatı olarak hukuk büromuzdan yardım almak İçin Bize 0 532 051 26 08 Nolu Numaramızdan Ulaşabilirsiniz.

 

İSTANBUL ANADOLU NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ

SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

 

DAVACI                     : İsim Soy İsim(Tc)

Adres

 

DAVALI                     : İsim Soy İsim(Tc)

Adres

 

KONU                         : Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Nedeni ile Boşanma,

 

AÇIKLAMALAR       : MK. 166.md.gereğince boşanma

1-) Ben ve eşim 25/07/1982 tarihinden bu yana evli olup 18 yaşından küçük müşterek çocukları bulunmamaktadır. Müvekkilim ve davalı arasında son birkaç yıldan beri süregelen şiddetli geçimsizlik mevcuttur. Fakat son zamanlarda aramızdaki geçimsizlik  hayatımızı çekilmez hale getirmiştir. Bu nedenle söz konusu boşanma davası açılmak zorunda kalınmıştır.
2-) Taraflar medeni bir şekilde bir araya gelerek şartları ayrıntılı olarak görüştükten sonra boşanmanın mali sonuçları, nafakayı benzeri bütün konularda anlaşmışlardır. Davalı da aynı şartlarda boşanmak istemektedir.

HUKUKİ SEBEPLER: MK. Md. 166 ,HUMK ve ilgili kanun hükümleri

DELİLLER                  : Nüfus kaydı,tanık ve sair her türlü delil

SONUÇ VE İSTEM        : Yukarıda açıklanan sebepler ve yargılama sırasında ortaya çıkacak sair sebeplerden dolayı, MK. Md. 166 uyarınca tarafların boşanmalarına, ekte sunulan protokolün aynen hüküm altına alınmasına karar verilmesini saygılarımla vekaleten arz ve talep ederim. …/…./…..

       Davacı                                                                                                         Davalı

         İmza                                                                                                    İmza

 

 

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği…..(link)

Duruşma Gününü Öne Alım Dilekçesi Örneği …. (link)

Call Now Button