0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ataşehir Fetih Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Tanıma ve tenfiz davası, yabancı ülke mahkemelerinde verilen bir hukuki kararın Türkiye’de de geçerli olabilmesi için açılan bir davadır. Tanıma ve tenfiz davası açmayan kişilerin yurtdışında çıkan kararlarının Türkiye’de hiçbir hükmü yoktur. Ancak açılacak tanıma ve tenfiz davası ile bu kararın geçerliliği sağlanabilmektedir.

Tanıma ve tenfiz davası açılabilmesinin en önemli şartı dava açılan ülkede sonucun kesinleşmiş ve davanın sonuçlanmış olması gerekmektedir. Davası sonuçlanmayan kişiler Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açamamaktadır. Örneğin yabancı mahkemenin boşadığı kişiler mahkemenin sonuçlandığına dair belgesini alarak tanıma ve tenfiz davası açabilmektedir. Bunun için de Ataşehir ilçesinde bulunan Fetih Mahallesi Tanıma ve Tenfiz avukatı ile iletişime geçilebilmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Ne Kadar Sürede Açılmalı?

Tanıma ve tenfiz davası açılabilmesi için Medeni Kanun’da süre ile ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak tanıma ve tenfiz davasında davalı olunan kişiye tebligat iletilmesi şarttır. İletilmediği durumlarda dava açılamamaktadır. Bundan dolayı davalı olan kişinin adresi değişmeden dava açılmalıdır. Davalının adresi bilinmediği durumlarda dava açmak ile ilgili büyük problemler yaşanabilmektedir. Bu sebeplerden ötürü davanın en kısa süre içerinde açılması tavsiye edilmektedir.

Yabancı mahkeme tarafından boşanmış ve Türkiye’de de tanıma ve tenfiz davası açmak isteyen kişiler Avukat Mehmet Ali Helvacı ile detaylı bilgi edinmek için görüşebilir ve dava vekaletini kendisine verebilir.

Call Now Button