0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ataşehir Küçükbakkalköy Tanıma ve Tenfiz

Yabancı bir mahkemede verilen kararların Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde nasıl bir şekilde ele alınacağı konusu tanıma ve tenfiz kavramlarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu kavramlardan söz etmenin en önemli detayı, yurt dışında herhangi bir konuda sürünceme yaşanan durumun bir karara bağlanmış olması gerektiğidir. Yabancı mahkemeler tarafından verilen bu kararın Türkiye’de herhangi bir etki alanına sahip olması için Türkiye’de bulunan yerel mahkemeler tarafından kararın tanınması ve tenfizi gerekmektedir.

Tanıma kavramı en basit şekliyle yabancı mahkemelerin vermiş olduğu kararların yerel mahkemeler tarafından da tanınması durumudur. Ancak bu şekilde karara bağlanan davaların Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde uygulanması mümkündür. Tenfiz ise, tanınmanın sonrasından alınan karara ilişkin olarak mahkemelerin ortaya çıkan hükmü icra etmesi durumudur.

Tanıma ve Tenfiz Gerekli Midir?

Evet gereklidir. Özellikle yurt dışında yabancı bir mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararları gibi kararların Türkiye Cumhuriyeti’nde bir hükme sahip olabilmesi için alınan bu kararın yerel mahkemelerce tanınması gerekir. Ancak bu durumun herhangi bir hükmünün olmayacağı düşünülürse tenfize ihtiyaç kalmayacaktır. (Nafaka ya da velayet gibi durumlar söz konusu değilse eğer.)

Tanıma ve tenfiz davalarında belirtilen bir süre tanımlaması bulunmamaktadır. Kişiler istedikleri zaman tanıma ve tenfiz davaları için başvuruda bulunabilirler. Ancak sürecin sağlıklı ve düzenli bir şekilde halledilmesi için kişilerin bir an önce tanıma ve tenfiz için başvurmaları önerilmektedir. Ataşehir ilçesi Küçükbakkalköy mahallesinde tanıma ve tenfiz için bir uzman görüşüne ihtiyaç duyan kişiler için önerilebilecek en önemli isimlerden biri de Avukat Mehmet Ali Helvacı’dır.

Call Now Button