0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ataşehir Tanıma ve Tenfiz

Ataşehir’de tanıma ve tenfiz davaları için avukatlık ve hukuk danışmanlığı hizmetlerine ihtiyaç duyulduğunda Helvacı Hukuk Bürosu İstanbul ilinde size tecrübeleriyle yol gösterecektir. Yabancı mahkemelerde gerçekleşen boşanma davalarının Türkiye’de geçerlilik kazanması için tanıma ve tenfiz davalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Yabancı mahkemede alınmış kararların mahkeme ilamı için Helvacı Hukuk Bürosu ihtiyaç duyduğunuz hizmeti sunmaktadır.

Neden Tanıma ve Tenfiz Davalarına İhtiyaç Duyulur?

Yurt dışında yetkili mahkemelerde boşanma davası sonuca bağlanmış vatandaşlarımız neden Türkiye’de tanıma ve tenfiz davalarına ihtiyaç duyulduğunu merak edebilir. Her ne kadar ilgili ülke mahkemelerince resmi olarak eşler boşanmış sayılsa da Uluslararası Hukuk gereği kararın Türkiye’de tanınması için Ataşehir Tanıma ve Tenfiz davası açılarak kararın onaylanması gerekmektedir. Aksi takdirde ilgili karar tanınmayacağı için Türkiye’de eşler resmi olarak evli olarak görülecektir. Türkiye’de yetkili Aile Mahkemeleri’ne açılması gereken gerekli davada ilgili sürecin sürdürülmesi için avukatlık hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Tecrübeli bir avukat eşliğinde ilgili davalar kısa sürede sonuçlanabilmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Uluslararası Hukuk gereği farklı ülkelerde gerçekleşen boşanma kararlarının Türkiye’de tanınması için gerekli olan tanıma ve tenfiz davaları ile ilgili bilmeniz gerekli birkaç önemli prosedür bulunmaktadır. Yetkili Aile Mahkemeleri tarafından görülecek davalarda;

  • Türkiye’de ikameti bulunan kişiler, ikametlerinin bulunduğu ilde yetkili Aile Mahkemeleri’ne tanıma ve tenfiz davası açmalıdır.
  • Türkiye’de ikameti bulunmayan kişiler ise İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde tanıma ve tenfiz davaları açabilmektedir.
  • Dava boşanma gerçekleştirilmiş eşe karşı açılmalıdır.
  • Tanıma ve Tenfiz davaları 10 yıllık zaman aşımına tabiidir.

İstanbul’da yetkili Aile Mahkemeleri’nde açılacak davalar için avukatlık ve hukuk danışmanlığı hizmeti ihtiyaçlarınız için Ataşehir Tanıma ve Tenfiz avukatlık hizmetinden faydalanarak ilgili hukuki sürecin başarı ile yönetilerek kısa sürede davanın sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Dava açma sürecinde;

  • Yurtdışı mahkemelerinde alınmış boşanma kararının aslı,
  • Kararın kesinleşmiş olduğunu gösterir apostile belgesi,
  • Pasaport ve TC Kimlik Numarası yazılı kimlik fotokopisi,
  • Yurt dışı mahkemelerde alınmış boşanma kararının Türkçe çevirisi ve Türkiye’de faaliyet gösteren noterler tarafından verilmiş noter onayı

İle başvuru gerekmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davaları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Türkiye’de yetkili Aile Mahkemeleri’ne açılan Tanıma ve Tenfiz davalarının sonuçlanması için belirleyici etmen başvurulan Aile Mahkemesi’nin yoğunluğu ve çalışılan avukatın tecrübesi ile ilgili davayı yakından takip etmesidir. Ataşehir Tanıma ve Tenfiz davaları için Aile Mahkemesi yoğunluğuna bağlı olarak 1 hafta ile 3 ay arasında değişen süre içerisinde sonuçlanması için Avukat Mehmet Ali Helvacı’ya güvenebilirsiniz. Normal şartlarda sonuçlanması için 3 aydan fazla süre gereken ve sonuçlanmadığı için boşanmış olunmasına karşın halen Türkiye mahkemeleri tarafından tanınmayan karar nedeniyle resmi olarak evli görünen vatandaşlarımız yapacakları yanlış tercih nedeniyle mağduriyet yaşayacaklardır.

Call Now Button