0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Beykoz Baklacı Mahallesi Tanıma Ve Tenfiz

Yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımız hakkında kimi zaman hukuki süreçler gelişmekte ve mahkeme kararları verilmektedir. Bu kararların bazıları sadece verildiği ülkede önemli olmasına rağmen bazıları her yerde uygulanmalıdır. Kişinin medeni durumunun değiştiği boşanma kararı buna iyi bir örnektir. Bu kararların ülkemizde de tanınması ve uygulanması için tanıma ve tenfiz davalarının açılması gerekmektedir. Örneğin yabancı mahkeme bir kişi hakkında cezai ehliyeti olmadığına karar verirse bu kararın ülkemizde de geçerli olması gerekecektir.

Tanıma Ve Tenfiz Davaları

Tanıma davası ile tenfiz davası aynı şeyler değildir. Tanıma davası yabancı bir ülkede verilen kararın ülkemizde sadece soruşturmalarda kanıt olarak kullanılmasına olanak sağlar. Karar geçerli olmaksızın varlığı onaylanır. Tenfiz davasında ise yabancı mahkemenin verdiği karar aynen ülkemizde geçerlidir.

Örneğin yabancı bir ülkede cezai ehliyeti olmayan Türk vatandaşı ülkemize geldiğinde verilen karar için tenfiz davası açarsa, ülkemizde de cezai ehliyeti olmadığı kararı alınır. Ancak tenfiz edilen kararın kamu düzenine aykırı olmaması gereklidir.

Tanıma Ve Tenfiz Avukatı

Tanıma ve tenfiz davalarında görev alacak avukatların nitelikli ve deneyimli olmaları gerekir. Çünkü bu davalarda kimi zaman oldukça karmaşık prosedürler izlenir. Tanıma ve tenfiz davasını Beykoz ilçesinde açmak isteyen kişiler Avukat Mehmet Ali Helvacı’ya danışabilirler. Baklacı Mahallesi tanıma ve tenfiz davaları konusunda kendisine vekalet verebilirsiniz.

Call Now Button