0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Beykoz Dereseki Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Yurtdışında alınan hukuki bir kararın Türkiye devletince geçerli olabilmesi için tanıma ve tenfiz davası açılması gerekmektedir. Örneğin, yurtdışında evlenen ya da boşanan kişilerin Türkiye’de de evli veya boşanmış sayılabilmesi için tanıma ve tenfiz davası açılmalıdır. Bunun içinde Beykoz’daki Dereseki mahallesi tanıma ve tenfiz avukatı önem arz etmektedir.

Tanıma ve Tenfizin Şartları

Yabancı devlette gerçekleşen bir dava (örneğin boşanma davasının) sonucunun Türkiye’de de bağlayıcılığı olabilmesi için tanıma ve tenfiz davası açılması zorunludur. Tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için de bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekildedir:

  • Kararın yabancı bir mahkeme tarafından verilmesi,
  • Yabancı mahkemenin verdiği kararın hukuk davalarına ilişkin olması,
  • Kararın kesinleşmiş olması.

Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davasının Süreçleri

Yurtdışındaki boşanma davasının Türkiye’de de bağlayıcılığının olmasını isteyenler tanıma ve tenfiz davası açması gerekmektedir. Kişiler eğer vekaleti avukata verirse, dava avukat tarafından açılmaktadır. Gerekli şartların sağlanması durumunda genel olarak davalar tek duruşmada sonuçlanmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gerekilen en önemli konu, yurtdışında görülen boşanma kararının Türkiye’de kamu düzenine uygun olup olmamasıdır.

Yabancı mahkemeler karşısında boşanan ve bunun Türkiye’de de geçerli olmasını isteyenler avukat Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçebilirler. Avukatla iletişime geçen kişiler dava için gerekli olan belgeler ve dava sürecine ilişkin detaylı bilgi alabilirler.

Call Now Button