0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Beykoz Kanlıca Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Yabancı bir ülke mahkemesinde Türk vatandaşlarıyla ilgili çıkan bir kararın Türkiye’de de bağlayıcılığı olabilmesi için aile mahkemelerinde tanıma tenfiz davaları görülmektedir. Örneğin Amerika’da evlat edinen bir çift, evlat edinme kararının Türkiye’de de geçerli olabilmesi için tanıma ve tenfiz davasına başvurması gerekmektedir. Bunun için yapılması gereken şey ise gerekli belgeleri toplayıp dava açmaktır.

Tanıma ve Tenfizde Avukata Vekalet Vermenin Avantajları

Yabancı bir ülkenin adli veya idari makamlarınca alınan kararı olan Türk vatandaşları bizzat kendileri davayı açabilmektedir. Ancak Beykoz Kanlıca Mahallesi tanıma ve tenfiz avukatı gibi avukatlara da vekalet verilebilinmektedir. Avukata vekalet vermenin de bir takım faydaları bulunmaktadır. Bu avantajların en önemlisi kişilerin mahkemede olma zorunluluğunun olmamasıdır. Türkiye’de bulunmayan kişiler de avukata vekalet vermesi durumunda Türkiye’ye gelmesi gerekmemektedir. Ayrıca avukatlar gerekli belgelerin eksiksiz olarak toparlanmasını da sağlayacaklardır.

Tanıma ve Tenfiz Davasında Tebligatın İletilmesi

Tanıma ve tenfiz davasında davalı olunan kişiye tebligat ulaştırılması gerekmektedir. Aksi taktirde dava açılamamaktadır. Örneğin yabancı bir ülkede boşanmış ve bu kararın Türkiye’de de bağlayıcılığı olmasını isteyen ve dava açan kişinin, dava dilekçesi karşı tarafa tebligat edilmesi gerekmektedir.

Bu gibi konular hakkında bilgi almak ve hangi ülkelerde alınan mahkeme kararları için Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açılabileceğini öğrenmek için Beykoz’daki Avukat Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçilebilinmektedir.

Call Now Button