0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Beykoz Paşamandıra Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Uluslararası özel hukuk konularından olan tanıma ve tenfiz davaları yurtdışında yaşayan kişilerin bulundukları ülke mahkemelerinde haklarında verilen boşanma gibi kararların Türkiye’de de geçerli olması için açılan davalardır.

Bu davaları açmak için yabancı mahkemedeki davaya taraf olmak gerekmez, tanıma veya tenfiz davasının açılmasında hukuki yararı bulunduğunu ispat eden herkes dava açabilir.

Tanıma ve Tenfiz Davaları Neden Gereklidir?

Yabancı ülke mahkemelerinin verdikleri karar sadece kendi ülke sınırları içinde geçerli ve bağlayıcı olduğundan, verilen karar Türkiye’de geçerli olmayacak. Kararın Türkiye’de geçerli olması için tanıma ve tenfiz davaları açmak gerekiyor.

Tanıma ve tenfiz davaları açılmadığı bir durumda örneğin; yabancı ülke mahkemesinde verilmiş bir boşanma kararı sadece o ülke sınırları içinde geçerli olacağından kişiler Türkiye’de hala evli gözükürler. Boşanma kararının Türkiye’de de kabul edilmesi için tanıma davası açılması gerekmektedir.

Tenfiz davası açılmadığı takdirde yabancı ülke mahkemesinin boşanmayla birlikte verdiği icrası gereken nafaka hükmü Türkiye’de geçerli olamayacaktır. Bu yüzden hak kaybına uğramamak adına tanıma ve tenfiz davaları açılması gereklidir.

Tanıma ve Tenfiz Davasının Genel Özellikleri

Tanıma ve tenfiz davası basit usulde görülen bir davadır. Bu nedenle adli tatilde de görülebilir. Taraflara tebligat yapılır ve duruşmalı olarak görülür. Yetkili mahkeme boşanma davalarının tanıma ve tenfizi için aile mahkemeleridir. Aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise asliye hukuk mahkemeleridir.

Beykoz, Kadıköy, Beşiktaş ve İstanbul’un diğer ilçelerinde boşanma ve tanıma tenfiz davalarında uzman avukat Mehmet Ali HELVACI, hukuk desteği sağlamaktadır.

Call Now Button