0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Beykoz Polonezköy Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Beykoz, Polonezköy mahallesinde boşanma tanıma ve tenfiz davaları nasıl açılır?

Tanıma ve tenfiz davası, haklarında yurtdışındaki mahkemelerde hüküm verilmiş kişilerin, hükmün Türkiye’de de geçerli olması için açtıkları davalara denmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davaları Nedir?

Tanıma davasında hukuki durumun ülkemizde de kabul edilmesi adına karar verilmektedir. Bu kararla herhangi bir icra gerektiren durum söz konusu olmaz. Sadece hukuki açıdan yurtdışındaki mahkemenin kararı ülkemizde kabul edilmiş olur. Mesela boşanma kararı için açılan tanıma davasıyla boşanma ülkemizde de tanınmış olur. Aksi halde nüfus kayıtlarında hala evli olarak yazar ve yeni evlilik tesis edilemez.

Tenfiz davası da yabancı ülke mahkemesi hükümlerinin Türkiye’de de sonuç doğurması amacıyla genişletilmesi talebidir. Mesela; velayet veya nafaka hükmü verilmiş bir yabancı mahkeme kararı tenfiz edilmesi istemiyle dava açıldığında nafaka veya velayet nsaıl tespit edilmişse aynen Türkiye’de uygulanabilcektir. Aksi takdirde verilen hüküm mahkemenin bulunduğu ülke sınırları içinde geçerli olacaktır.

Tanıma ve Tenfiz Davaları Ne Kadar Sürer?

Tanıma ve tenfiz davalarında aile mahkemeleri görevli olup dava süresi şu durumlara göre değişebilmektedir;

  • Mahkemelerin yoğunluklarına göre duruşma tarihleri aralığı değişebilir.
  • Taraflardan birinin yurtdışında olması halinde yapılacak tebligat süreleri uzatmaktadır.
  • Bu durumlara göre davaların süreleri değişken olmakla beraber ortalama 2-6 ay civarı sürmektedir.

Süreci hızlandırmanın yolu ise alanında uzman avukatlarla çalışmaktır. Bunun için özellikle Beykoz, Kartal, Kadıköy ve tüm İstanbul’da hizmet veren avukat Mehmet Ali HELVACI bey önerilmektedir.

Call Now Button