0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Beykoz Poyrazköy Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Yurtdışına göç edenler veya yurtdışından Türkiye’ye göç edip Türkiye’den vatandaşlık alanların ülke dışındaki mahkemelerde, haklarında verilen hükümlerin Türkiye’de kabul edilmesi ve yerine getirilmesi amacıyla açılan davalara tanıma ve tenfiz davaları denmektedir.

Ülke Dışında Boşandım Ne Yapmalıyım?

Yurtdışına gitmiş ve burada evliliğini sonlandırmış bir kişi bu durumun Türkiye nüfus kayıtlarında da işlenmesi için tanıma davası açması gerekmektedir. Boşanmanın icra gerektiren hukuki sonuçları da bulunuyorsa bu durumda bu hükümlerin Türkiye’de de uygulanması için tenfiz davası açması gerekmektedir.

Tanıma ve tenfiz davalarında davalı ikamet yeri veya sakini olduğu yer aile mahkemesi, yoksa asliye hukuk mahkemesi yetkilidir.

Bu mahkemeler tanıma veya tenfiz hangi dava açılacaksa bununla ilgili dilekçe yazılır. Dilekçe verilmeden önce ilgili dava için harç yatırmak gerekmektedir.

Yabancı ülke mahkemesinde verilen kararın aslı ve tasdikli suretiyle yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilmiş hali dosyaya eklenir. Aynı şekilde yabancı ülke mahkemesinin verdiği kararın kesinleşmiş olduğu yazı, belge tercümesiyle birlikte dosyaya eklenir. Ayrıca karar hakkında ve kesinleşme şerhine konsolosluk veya büyükelçilik tarafından vurdurulan apostil şerhi de tercüme edilerek dosyaya konur.

Tanıma ve tenfiz davaları 2-3 ay sürebileceği gibi 2-3 yıl da sürebilmektedir. Bu süreler mahkeme yoğunluğu ve tarafların birinin yurtdışında olması ile ilgilidir.

Beykoz ve İstanbul’un diğer ilçelerinde hizmet veren avukat Mehmet Ali HELVACI boşanma davalarında deneyimli bir avukat olarak müşterilerine hukuk desteği sağlamaktadır.

Call Now Button