0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Beykoz Riva Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Beykoz ve İstanbul’un tamamındaki boşanma alanında uzmanlaşmış hukuk büroları tanıma ve tenfiz davaları için de hizmet vermektedirler.

Tanıma ve Tenfiz Nedir? Farkları Nelerdir?

Tanıma, milletlerarası özel hukuk konularında yabancı bir ülke mahkemesinin vermiş olduğu kararın ülkemizde kabul edilmesine denir. Tenfiz ise yabancı ülke mahkemelerinde verilen icra etkisi olan hükmün Türkiye’de uygulanması için verilen karara denir.

Tanıma ve tenfiz davaları birbirine karıştırılmaktadır. Aslında birbirlerine yakın olsalar da farklı amaçlar için açılırlar. Yabancı mahkemelerin bazı kararlarında icra kabiliyeti yoktur. İcra kabiliyeti olamayan kararlar için açılacak dava tanıma davasıdır. Amaç yabancı mahkemenin verdiği hükmün (boşanma gibi) Türkiye’de de kabul edilmesidir.

Yabancı mahkeme ilamında icra kabiliyeti olan nafaka, tazminat, velayet vs. gibi hükümlerin bulunması durumunda açılacak dava tenfiz davasıdır. Tenfiz davasıyla yabancı mahkemenin hükmü ülkemizde de geçerli kılınmaktadır.

Tanıma davası görülmekte olan bir mahkeme esnasında talep edilebilmekte iken tenfiz davası için ayrıca dava açmak gerekmektedir.

Tanıma davasında kesin hüküm etkisi yabancı mahkemenin kararın kesinleşme tarihinden itibaren, tenfiz davasında ise icra etkisi yabancı mahkemenin kararının tenfiz edilmesi ve bunun kesinleşmesiyle başlar.

Yetkili Mahkeme ve Dava Açma Süresi

Yabancı mahkemenin verdiği kararın tanıma ve tenfizinde yetkili mahkeme davalının ikametinin bulunduğu yer aile mahkemesidir. İkamet yoksa, sakini olunan yer mahkemesi yetkilidir. Sadece yurtdışında ikamet ediliyorsa Ankara, İstanbul ve İzmir mahkemeleri yetkilidir.

Dava açma süresi mahkeme yoğunluğuyla beraber tebligatın ne kadar sürede ulaştırılacağına bağlıdır. Adres değişiklikleri durumunda davalar 2-3 yıl sürebilmektedir.

Milletlerarası özel hukuk ve boşanma hukuku alanında uzman bir avukat olan Mehmet Ali HELVACI bey nu davalar için önerilen avukatlardan biridir.

Call Now Button