0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Beykoz Rüzgarlıbahçe Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Ülkemizin nüfus kayıtlarında evli olarak kayıtlı ancak yurtdışında yaşayan ve yaşadıkları devletin mahkemelerinde boşanmış kimselerin mahkeme kararı ülkemizde geçerli olamamaktadır.

Milletlerarası özel hukuk kuralları gereği geçerli olmayan bu hükmün ülkemizde tanınması ve hukuki sonuç doğurması için tanıma ve tenfiz davaları açılmaktadır.

5718 sayılı milletlerarası özel hukuk ve Usul kanununda şartları, kapsamı, yetkilendirmeleri vs. belirtilen tanıma ve tenfiz davaları sadece boşanma değil alacak, veraset gibi özel hukuku ilgilendiren konularda da açılabilmektedir.

Tanıma ve tenfiz davalarını sadece davaya taraf olanların açabilmesi gibi bir şart yoktur. Davadan hukukî faydası bulunan herkes bu davaları açabilmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davalarının Farkları

Tanıma ve tenfiz davaları birbirinden farklı olmakla beraber birbirini tamamlar niteliktedir. Aralarındaki fark; tanıma davası yurtdışı mahkemesinin verdiği kararın Türkiye’de tanınması için açılmaktadır. Tenfiz davası yurtdışı mahkemesinin hükmünün Türkiye’de icra edilmesi talebiyle açılır.

Tanıma davasında icra etkisi yokken tenfiz davası yabancı mahkeme hükmünün Türkiye’ye genişletilmesi ile ülkemizde geçerli hale gelir ve icra etkisi doğurur.

Tenfiz davası tanıma davasını kapsamaktadır. tenfiz davasıyla yabancı mahkeme hükmünün sonuçları geçerli hale geldiğinden tanınmış olmaktadır.

Tanıma ve tenfiz davalarının süreleri mahkeme yoğunluğu ile tarafların birinin yurtdışında bulunup bulunmaması durumlarına göre ortalama 2-6 ay arasında değişmektedir. Taraflardan biri yurtdışında yaşıyor ise yapılan tebligatların süresi uzayacağından dava süresi de uzayacaktır.

Boşanma ve milletlerarası özel hukuk alanlarında uzman bir avukat sayesinde bu süre daha da kısalabilmektedir. Avukat Mehmet Ali HELVACI bey hukuk bürosuyla Beykoz ve tüm İstanbul ilçelerinde boşanma tanıma ve tenfiz davaları için hizmet vermektedir.

Call Now Button