0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Beykoz Soğuksu Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Yurtdışındaki mahkemelerde görülen özel hukuk konularında verilen hükümler sadece o ülke sınırları içerisinde geçerlidir.

Yabancı ülke mahkemelerinde verilen hükmün hukuki sonuçlarının Türkiye’de geçerli olması için tanıma ve tenfiz davaları açmak gerekmektedir.

Tanıma ve tenfiz davaları yetkili mahkemenin münhasır yetkilerine girmeyen özel hukuk konularında açılabilmektedir. Bu davaları sadece davaya taraf şahıslar değil hukuki yararı olan herkes açabilmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davaları Nedir? Yetkili Mahkeme Neresidir

Tanıma davalarında yabancı mahkemelerin hukuki durum ifade eden kesinleşmiş hükmünün Türkiye’de tanınması, kabul edilmesi talep edilir. Hüküm etkisi yabancı mahkemenin kesinleşmiş ilam tarihiyle başlar.

Tenfiz davalarında yabancı mahkemelerin hukuki sonuç doğuran hükmünün Türkiye’de icra edilmesi, uygulanması talep edilir. İcra etkisi tenfiz kararının kesinleşmesiyle başlar.

Tanıma ve tenfiz davalarında görevli mahkeme asliye mahkemeleridir. Konularına göre boşanma tanıma ve tenfiz davaları aile mahkemesi, yoksa asliye hukuk mahkemelerinde dava açılabilmektedir.

Davaya yetkili mahkemenin yeri davalının ikamet yeri ya da sakini olduğu yer mahkemesidir. Eğer ikamet ve sakini olduğu yer yurtdışında ise tanıma ve tenfiz davalarını Ankara, İstanbul Beykoz ve diğer adliyeler veya İzmir’deki asliye mahkemelerine açabilmektedirler.

Tanıma ve tenfiz davalarının kısa sürede ve sorunsuz halledilmesi uzman bir avukat yardımı ile mümkündür. Avukat Mehmet Ali HELVACI aile hukuku ve milletlerarası özel hukuk konularında tecrübeli ve başarılı bir avukat olarak hizmet vermektedir.

Call Now Button