0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

İstanbul Boşanma Avukatı , Boşanma Davası Avukatı Mehmet Ali Helvacı

İstanbul boşanma avukatı… Çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma avukatı arıyorsanız çok iyi anlaşabileceğiniz., sizin için en iyisini yapacak bir avukata yani Av. Mehmet Ali Helvacı’ya ihtiyacınız var.

İstanbul, 15 milyonu geçen nüfusu ile Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı büyük metropollerinden biridir. Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip olması evlilik ve boşanma oranlarının yüksek olmasına yol açmıştır. Boşanma, eşlerden biri ya da her ikisinin evliliği bitirme kararıdır. Evliliğin bitirilmesi kararı ile hem duygusal hem de ekonomik ve sosyal olarak ayrılma söz konusudur. Kent yaşamının yoruculuğu, geçim sıkıntısının zorluğu İstanbul’da evli insanları baskı altına almıştır.  Evlilik birliği sürdürülmesi zor bir duruma geldiğinde doğal olarak eşler boşanmak istemektedir. İstanbul’da 2016 yılının verilerine göre 28 binden fazla çift boşanma kararı almıştır. Bu gibi nedenlerden dolayı boşanma avukatı İstanbul için önemli konudur. Anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma, evliliğin iptali davaları, nafaka davaları, çocuğun velayeti davaları gibi davalar boşanma avukatlarının alanına girmektedir.

Boşanma Avukatına Hangi Durumlarda Başvurulur?

Boşanma avukatları, aile hukuku ve boşanma davaları konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Boşanma ve evliliğin iptali davaları haricinde aile hukuku kapsamındaki nafaka davaları, çocuğun velayeti davaları, eşlerin mal paylaşım davaları gibi davalarda da boşanma avukatlarına başvurulur. Nüfusun kalabalıklığı, adliyelerin yoğunluğu ve uzmanlaşma açısından boşanma avukatı İstanbul için bir nimettir. ‘Boşanma avukatı arayanların’ mutlaka başvurması gereken kişilerdir boşanma avukatları. Evliliği bitirilmesi süreçlerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde hallolması için uzman bir boşanma avukatı gereklidir. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde sonlanmasının yanın davanın kısa sürede sona ermesi içinde bir avukata başvurulması gerekmektedir.

Boşanma Avukatı Niçin Önemlidir?

Öncelikle boşanma işlemleri belli prosedürleri ve usulleri olan bir işlem olduğu için bir profesyonele danışılması gereklidir. Bireylerin kendi çabalarıyla boşanma işlemlerini gerçekleştirme çabaları (benzeri dilekçe örnekleri ile sorunu halledebilme, dilekçede olmamaması gereken bir bilgiyi ekleme gibi) hesaplayamayacakları hatalara yol açabilmektedir. Bunun nedeni boşanma davalarında usul kurallarının uygulanmasıdır. Sonuç olarak yaptığınız bir hata ile çok ciddi hak kayıplarına uğrayabilirsiniz. Boşanma avukatının niçin önemlidir sorusunun işte cevabı:

 • Boşanma avukatı boşanma davalarında ve aile hukuku konularında uzmanlaşmıştır.
 • Avukat ile boşanma işlemleri daha sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir.
 • Usul kurallarının sıkı sıkıya uygulandığı aile hukuku davalarında küçük yanlışlıklar büyük yanlışlara yol açabilmektedir. Bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak için uzman bir boşanma avukatı önemlidir.
 • Adliyelerin yoğunluğu nedeniyle boşanma avukatı İstanbul için diğer şehirlerden daha çok önem arz etmektedir. Bunun nedeni kalabalık nüfus ve adliyelerdeki iş yoğunluğu nedeniyle boşanma davaları İstanbul’da en az 3 ay kadar bir süre almaktadır. İyi bir boşanma avukatı ile bu süre 1 haftaya kadar düşürülebilir.

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Medeni Kanun’da boşanma sebepleri zina, cana kast, onur kırıcı davranış, suç işleme, terk, akıl hastalığı, şiddetli geçimsizlik olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla boşanma davaları bu sebepler çerçevesinde açılabilmektedir. Bu çerçevede açılan boşanma davası türleri 2 çeşittir:

 • Anlaşmalı boşanma davaları: Eşlerin boşanma konusunda fikir birliğine vardığı davalardır. Evlilik 1 yılı geçmiş ise boşanma avukatı tarafından hazırlanan bir boşanma protokolü ile boşanma hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.
 • Çekişmeli boşanma davaları: Eşlerin boşanma konusunda fikir birliğine varamadığı davalardır. Bu tip davalarda şahitlerin dinlenilmesi gibi süreçler işin içine girdiği için anlaşmalı boşanmaya göre oldukça uzun süren davalardır.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nedir?

Anlaşmalı boşanma protokolü boşanmasının bütün hukuki süreçlerini belirleyen bir sözleşmedir. Anlaşmalı boşanma davalarında davanın süresi etkilemesi açısından kritik bir öneme sahiptir. Anlaşmalı boşanma protokü, tazminat ve nafaka, çocuğun velayeti, mal paylaşımı, diğer eşin çocukla ne kadar süre vakit geçireceği gibi konuları kapsar.

Boşanma Davası Ortalama Süresi Nedir?

Boşanma davalarının süresi dava türü, sebepleri, bulunduğu şehir göz önüne alındığında sürekli olarak değişmektedir. Ancak İstanbul’da adliyelerdeki yoğunluk nedeniyle normalden biraz daha fazla uzun sürmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları 3-5 ay süresine çözümlenirken, çekişmeli boşanma davaları ise bazen 3 ile 5 yıl kadar çıkabilmektedir. Burada boşanma avukatının deneyimi ve uzmanlığı oldukça önemlidir. Davanın bir boşanma avukatı tarafından takibi bu süreleri oldukça kısaltacaktır.

Boşanma sonrasında yaşanabilecek hukuki sorunları ortadan kaldırabilmek adına boşanma davası sürecini bir avukat ile yürütmek oldukça önemlidir. Boşanma sürecinin basite alınması ve özensizce hazırlanan protokoller nedeniyle bireyler ciddi hukuki sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Boşanma sebeplerinin yanlış anlatılması, gerekli savunmaların özensizce hazırlanması gibi durumlar boşanma sürecini etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Bu gibi durumların önüne geçilmesi için profesyonellerle ilişki halinde bu süreç yürütülmelidir. Özellikle çekişmeli boşanma davaları özenle hazırlık isteyen dava süreçleridir. Uzun yıllar sürebilen çekişmeli boşanma davalarında hata kaldırmaz cinstendir. Çünkü iki tarafın anlaşamıyor olması üzerinden yürüyen bir davada küçük detaylar büyük farklar yaratabilir.

En Etkili Boşanma Sebebi Hangisidir?

Anlaşmalı boşanma süreçlerinde iki tarafın karşılıklı anlaşması üzerine kurulu olduğundan dolayı dava süreçlerinde çok büyük sorunlarla karşılaşılmaz. Ancak çekişmeli boşanma davalarında özellikle en etkili boşanma sebebi olarak şiddetli geçimsizlik ve evlilik birliğinin sarsılması olarak avukatlar tarafından gösterilir. Bunun nedeni zina, cana kast, onur kırıcı davranış, suç işleme, terk ve akıl hastalığı gibi boşanma sebepleri ispata dayalı olmasıdır. Boşanma avukatları, şiddetli geçimsizlik nedenini ispatı kolay olduğundan dolayı tercih etmektedir. Bu nedenle Türkiye’de genellikle şiddetli geçimsizlik boşanmanın en öneli nedenlerinden biri sayılmaktadır.

Aile hukuku tecrübesine sahip olmakla birlikte boşanma avukatı İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde çok daha gerekli olabilmektedir. Gerek adliye işlemlerinin çok uzun süreler alması gerekse işlemlerin çok daha profesyonel yapılabilmesi için boşanma avukatında aranması gerekli birçok yön bulunmaktadır. Özellikle internet üzerinden sağlanan çeşitli dilekçe veya protokol örnekleri üzerinden işlemlerin yapılmasından dolayı maddi-manevi kayıpların yaşanması muhtemeldir.

Boşanma Avukatları Tarafından Verilen Hizmetler

 • Çeşitli anlaşmalı boşanma davaları
 • Çekişmeli boşanma davaları
 • Evlilik İptal İşlemleri
 • Mal rejimi
 • Boşanma sonrası nafaka davaları
 • Velayet davası ve velayet hak değişim işlemleri
 • İddet süresinin belirlenmesi ve iddetin kaldırılması

Yukarıda belirtilen konularda uzmanlığı bulunan boşanma avukatı çok daha yüksek kazanma oranına sahip olurken usul kuraları gereğince de yapılması gerekli çeşitli durumlar bulunmaktadır.

Boşanma Avukat Kazanımları

Her geçen gün sayısı artan boşanma davalarının çeşitli sebeplerden dolayı farklı şekillerde sonuçlandığı görülebilmektedir. Evliliğin en az bir yıl sürmesi durumunda boşanma avukatı aracılığıyla anlaşmalı boşanma ihtimali bulunmaktadır. Bununla birlikte kişilerin önceden anlaşabilmesi içinde aracı olarak boşanma avukatları bulunmaktadır. Aksi durumda boşanma avukatı İstanbul gibi büyükşehirlerde yer alan yoğunluk sebebiyle davalar 5 aydan fazla sürebilirken işlemlerde fazlalaşmaktadır. Davanın çok daha kısa sürede açılması için öncelikli olarak anlaşmalı olunması gerekli olurken aynı zamanda tam olarak davaya hazır olunması da önem taşımaktadır.

Boşanma Çeşitleri

Anlaşmalı boşanma davaları çok daha kolay olmakla birlikte aynı zamanda gerek maliyet gerekse zaman açısından da pratik kazandırmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları ise en az 6 aylık bir süreyi kapsamakla birlikte dava tarihinin çok ileriye atılması durumunda bir yılı aşması da söz konusudur. Ayrıca temyize taşınması ve Yargıtay kararı ile birlikte 2 ile 5 yıl arasında sürebilmesi muhtemeldir. Bununla birlikte boşanma davalarında tüm süreçler avukatlar tarafından yönlendirilirken uzman avukat tercihleri de sürenin kısalmasını sağlayabilmektedir.  Ayrıca tarafların ortak noktada bulunmasıyla anlaşmalı boşanma davası da gerçekleştirilebilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Hakkında

Tüm hukuki sonuçlarla birlikte iki tarafında hak ve borçlarının düzenlendiği bir protokol oluşturulmaktadır. Mutlaka boşanma avukatı İstanbul veya diğer şehirlerde olsun fark etmeyecek şekilde protokolün hazırlanması gerekli olurken tazminat talepleri, nafaka talepleri, müşterek çocuğun kimle yaşayacağı, diğer tarafın ne sıklıkla çocukla görüşebileceği gibi tüm hususlar belirtilmektedir. Ayrıca Medeni Kanun hükümlerine riayet edilmek kaydıyla özel olarak belirtilen çocuğum eğitim masrafları ya da eşin boşanma sonrası taşıyacağı soyad gibi durumlarda özel hükümlerle eklenebilmektedir.

Böylelikle çok daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde boşanma süreci geçilirken iki tarafın zarar görmesi de engellenmektedir. Alanında uzman boşanma avukatları tarafından yerine getirilen profesyonel işlemler neticesinde yoğun dava süreçlerinin yaşanması engellenebilirken aynı zamanda işlemlerin hatasız olarak devam ettirilmesi de sağlanmaktadır. Toplumun temeli olan aile yapısının her zaman için korunması ve sağlıklı ilerlemesi de anlaşmalı koşulların sağlanmasıyla mümkün olabilmektedir.

Boşanma Davası Hangi Durumlarda Reddedilir?

Boşanma davası için gereken tüm evraklar toplandıktan sonra hakimin davayı reddetme ihtimali vardır. Kanunlara göre kusurlu olan taraf boşanma davasını açamaz. Bu nedenle kusurlutarafın tespiti için öncelikle tanıkların dinlenilmesi ve gereken belgelerin, kanıtların toplanılması gerekir. Eğer hakim davayı açanın kusurlu olduğuna kanaat getirirse o zaman dava reddedilebilir. Özel boşanma davaları yani akıl hastalığı nedeniyle açılmış davalar ve benzeri durumlarda sağlık raporu gerektiği için bu belgelerin temin edilmemesi nedeniyle de dava reddedilebilir. Örneğin akıl hastalığı nedeniyle açılmış olan davada sağlık raporu çıkmazsa dava düşecektir.

Onur kırıcı davranışlar nedeniyle açılmış boşanma davalarında da bu davranışlar tespit edilmez ve şahit bulunmazsa dava reddedilir. Öncelikle eşin evi terk etmesi durumunda açılan davalarda, evi terk eden eşe bir ihtarname gönderilir. Eğer eş eve geri dönerse dava düşer ve hakim çiftin boşanma davasını reddedebilir. Ancak tüm bu red durumlarından sonra aradan üç yıl geçmişse ve taraflar hala evlilik birliğini sürdüremiyorsa o zaman tekrar dava açarak eylemli boşanma davası sayesinde boşanabilir. Çünkü fiilen bitmiş bir evliliği sürdürmek manasız olduğundan 3 yılın sonunda hala evlilik birliği sağlanamıyorsa hakim bu davayı kabul edecek ve boşamayı gerçekleştirecektir. 3 yıl sonra açılan  bu davayı isteyen taraf açabilir ve davacının hangi taraf olduğunun bir önemi bulunmaz.

Boşanma avukatı istanbul, kendiniz için ideal bir avukat isterseniz Helvacı Hukuk Ofisi ile iletişime geçiniz.

Call Now Button