0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı ve Çocuk Velayeti

Türk medeni kanununda evli olarak görülen insanlar evliliklerini yürütemedikleri zaman aile mahkemelerine başvurarak evlilik birlikteliklerini sonlandırmak isterler. Açılan dava sonucunda eğer hakim de eşlerin bu ayrılıklarını onaylarsa eşler birbirinden ayrılmış yani boşanmış olurlar. Bundan sonra da birbirlerine evlilikle bağlı değiller anlamına gelir.

Maltepe boşanma avukatı kapsamında çalışmalarımı sürdürmekteyim. 2006 yılından beridir kurucusu olduğum Helvacı hukuk bürosuyla boşanma davalarına profesyonel anlamda danışmanlık ve avukatlık hizmetleri sunuyoruz. Özellikle de boşanma kararı almış olan insanların dava sırasındaki mal paylaşımları ve çocuk velayeti alma durumlarında devreye girerek orta yolu buluyoruz. Çocuk velayetinde müvekkilimizin avantajlarını göstererek hakim tarafından çocuğun velayetinin bize verilmesini sağlıyoruz.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davasının açılması için illa iki eşin de başvuru yapması gerekmez. Anlaşmalı boşanma davalarında iki eş birden çekişmeli boşanma davalarında ise eşlerden birisi yaptığı başvuruyla davayı açabilir.

Türk hukuk kanununa göre belirlenmiş olan boşanma dilekçesi yazılır. Yazılan dilekçe usullerine uygun olarak hazırlanmalıdır.

3 nüsha haline getirilen dilekçe boşanmak için başvuruda bulunan kişi ve kişilerin nüfus cüzdanları ile birlikte aile mahkemesine götürülür. Aile mahkemesinin olmadığı yerlerde asliye hukuk mahkemeleri bu görevi görür. Davanın açılması için gerekli harç masraflarının yatırılmasıyla davanın açılması için yapılması gereken işlemler tamamlanır.

Boşanma davası açmak için ne yapacağınızı bilmiyorsanız danışmanlık hizmetimiz için Maltepe avukat kategorisinde benimle yani Av. Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma Davalarının Açılma Sebepleri Nelerdir?

Aile mahkemelerine boşanma talebiyle giden kişi ya da kişiler birçok sebep sunarak boşanmak isteyebilir. Ancak sunulacak bu sebepler hazırlanan boşanma dilekçesinde düzgün ve net şekilde yazılmalıdır.

  • Eşe evlilik süresince kötü muamele ve canına kast etme girişi
  • Zina yapmak
  • Eşi terk etme ya da anlaşmalı şekilde fiilen ayrı yaşama durumu
  • Eşin akıl sağlığının yerinde olmaması
  • Yüz kızartıcı derecede suç işlemiş olan eşten ayrılmak istemek

Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı Nasıl Yapılıyor?

Boşanma davalarında mal paylaşımı son derece sıkıntılı bir durumdur. Genel olarak boşanmak için karar veren eşler dahi mal paylaşımı konusunda anlaşma sağlayamazlar. Özellikle de çekişmeli boşanma davalarında mal paylaşımı büyük bir sıkıntı durumudur.

Genel olarak mal paylaşımı evlilik süresinde alınan şeylerin %50 olacak şekilde paylaşılmasıdır. Ancak taraflardan her ikisi de evlilik süresince alınan bu mallarda daha fazla maddi emeğinin olduğunu iddia edip bunu kanıtlayabilir. Şayet iddiasını kanıtlarsa mal paylaşımı da daha farklı olacak şekilde değişir.

Maltepe avukat kapsamında yaptığımız çalışmalarda müvekkillerimizin boşanma davalarındaki mal paylaşımından avantajlı şekilde çıkması için profesyonel bir çalışma yürütmekteyiz. Aynı zamanda karşı müvekkil ve avukatla da görüşerek mal paylaşımında ortak bir nokta ararız.

Boşanma Davalarında Çocuk Velayeti Nasıl Yapılıyor?

Boşanma sürecinde çocuk velayet durumu davanın en hassas noktasıdır. Özellikle de her iki taraf da çocuğunun velayetini istiyorsa durum daha da sıkıntı hale gelebilir.

Genel itibariyle çocuğun yaşı ve cinsiyeti göz önünde bulundurularak büyük bir olasılıkla velayeti anneye verilir. Ancak bunu demek babamın asla çocuğunun velayetini alamayacak olması anlamına gelmez.

Çocuğun kendi özelliklerinden başka anne ve babanın çocuğuyla olan ilişkileri de önemli bir diğer unsurdur. Aynı zamanda annenin ve babanın ayrı ayrı ekonomik durumları ve sosyal yaşantıları da göz önünde bulundurulur. Hakim bu kriterlere göre çocuğun en çok kimin yanında rahat olacağını belirler ve kararını o şekilde verir. Maltepe boşanma avukatı olarak ben Av. Mehmet Ali Helvacı müvekkillerimin velayet taleplerinde onların tüm avantajlarını aile mahkemesinin önüne çıkarmaktayım.

Call Now Button