0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Mal Paylaşımı

Boşanma davaları evliliklerde hukuki işlemlerin sonlandırılması için yapılan bir işlemdir. Boşanmak isteyenler çiftler genellikle şiddetli geçimsizlik ya da her hangi kötü bir sonuç ile isteyebiliyor. Evliliğin sonlandırılmasını isteyen taraf boşanma davası açarak hukuki süreci sonlandırmak istediğini belirtir. Maltepe boşanma avukatı Mehmet Ali Helvacı ise boşanma işlemleri üzerinden maddi ve manevi hak talep etmenize yardımcı olabiliyor. Davalarda genellikle istenen haklar hakim ve anayasalar tarafından belirlenmektedir. Velayet, nafaka ya da mal paylaşımı gibi işlemlerin taraflar tarafından aralarından anlaşılarak çözülmesi anlaşmalı boşanma olarak gerçekleşmesine yardımcı olur. Tarafların boşanabilmeleri için ilk olarak evliliklerinde 1 yılı doldurmuş olmaları gerekir. Eğer evliliğinizin üzerinden 1 yıl geçmedi ise boşanma gibi bir olanağınız yoktur.

Boşanma İşlemlerinde Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Boşanmak isteyen tarafının dava açması ile başlayan boşanma işlemleri ana yasalar ve haklar ile ilerler. Hakların taraflara verilmesi, mal paylaşımı yapılması, eğer çocuk var ise velayet hakkı kişiler arasından karara verilmesi hakimin kararı ile mümkün olmaktadır. Boşanmak isteyenlerin talep ettikleri önemli maddi haklardan biri de mal paylaşımı olmaktadır. Mal paylaşımı eşlerin üzerine olan ya da beraber almış oldukları malları paylaşmasına denir. Mal paylaşımı yapılırken kişisel mallar ve ortak mallar olarak ikiye ayrılmaktadır. Boşanma davasında mal paylaşımı da ortak mallar üzerinden yapılır. Bu yüzden kişisel mallar mal paylaşım hakkına girmez. Evlilikten sonra sahip olunan kişisel mallarda da her hangi bir söz sahipliği olunmayıp edinilmiş mallar mal paylaşımı kapsamına girer. Maltepe avukatı Mehmet Ali Helvacı’ ya başvurarak boşanma davanızda avukat ile kendinizi savunabilirsiniz.

Eşler arasında birçok mal bulunur fakat kişisel ve ortak mallar olarak ikiye ayrılır. Bu malların boşanma davasında paylaşımı ise hakim ve anayasalar ile mümkün olmaktadır. Boşanma davalarında istenen haklar maddi ve manevi olacak şekilde ayrılıp taraflar tarafından talep arz konusu olabiliyor. Boşanma davasında istenen hakların şartlarına uyulduğunda ise istenen hakkın alınması da oldukça kolay olabiliyor. Mal paylaşımı işlemi de aynı bu şekilde yürüyor olup eşler arasından anlaşma olduğunda da kolay bir şekilde halledilebiliyor.

Eşler Arası Mal Rejimi Sözleşmesi

Eşler arası haklar maddi ve manevi olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu iki kapsama ayrılan mal rejimi sözleşmesi ise malların paylaşımını varsayan bir sözleşmedir. Bu sözleşmenin içerisinde bulunan ortak mallar ve kişisel mallar hakim tarafından değerlendirilip iki tarafa da paylaştırılıyor. Mal paylaşımı hakkında bir diğer durum ise evlenmeden önce imzalatılmış olan mal talebi ise iki kişi de ayrıldıktan sonra kişisel mallar üzerinde her hangi bir hakkı olmadığını belirtmiştir. Bu sözleşmede iki tarafta kişisel mallarda bir paylaşım olmayacağını belirttiği için boşanma gibi bir durumda iki tarafta karşı tarafın kişisel malı hakkında hak sahibi olamayacaktır. Eğer eşler arasında her hangi bir anlaşma söz konusu olursa ve hakim de bunu uygun görür ise mal paylaşımı yapılabilir. Maltepe avukatı Mehmet Ali Helvacı’ya başvurarak boşanma hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Boşanma davalarından maddi ve manevi birçok hak talep edilebiliyor olup aynı zamanda anlaşarak mal rejimi sözleşmesi de yapılabilir. Mal rejimi sözleşmesi noter tarafından imzalanan ve eşler arasında olan bir sözleşmedir. Bu sözleşme iki taraflar arasında ki mal paylaşımını beyan etmektedir. Boşanma davalarından söz edilen haklar yasalar ve hak şartlarına uygun bir şekilde taraflara tanınmaktadır. Maltepe boşanma avukatı Mehmet Ali Helvacı’ da boşanma davaları ile ilgilenen bir avukat olup başvurarak boşanma davasında haklarınızı avukat ile dile getirebilirsiniz.

Call Now Button