0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Pek çok boşanma davasında özellikle davanın açılma süreci ve sonrası iyi bir şekilde bilinmediği için avukatlar tarafından takip edilmesi, doğru bilgilerin verilmesi gerekiyor. Boşanma davası nasıl açılır? Türkiye’de kanunlar önünde herkes eşit olduğu için bir bireyin diğerini mağdur edecek bir hamlede bulunması halinde (buna evlilik de dahil) mutlaka bireylerin haklarını paylaşarak ve birbirlerine olan borçlarını ödeyerek boşanmasına izin verilebiliyor. İlişkide kadın mağdur olmuşsa nafaka için gerekli olan başvuruyu yapabileceği biliniyor. Aynı şekilde erkek mağdur olduğu ve kadının iş hayatı bulunduğu taktirde de aynı hakka sahip olması sağlanabiliyor.

Boşanma Davası Hangi Durumlarda Açılır?

Davanın doğru bir şekilde açılabilmesi ve lehine sonuçlanacak olan tarafın siz olmanız için davayla ilgili pek çok durumun gözetilmesi gerekiyor. Şiddetli geçimsizlik, aldatma gibi pek çok durumdan ötürü mağdur olduğunuzu öne sürerek dava açmanız mümkün olabileceği gibi, davayı herhangi bir şekilde sorunla karşılaşmadan sonuçlandırabilmeniz dahi geçerli kanıtları sunduğunuzda son derece kolaydır. Boşanma davası nasıl açılır? Aşağıdaki durumlar oluştuğu taktirde davayı rahatlıkla açabilirsiniz;

  • Eşlerden birinin diğerini aldatması
  • Hayata kast edecek bir girişimde bulunulması
  • Eşe çok kötü muamele etme, eziyet, sürekli hakaret, şiddet
  • Hırsızlık, tecavüz, kara para aklama vb. yüz kızartıcı suçlar işlenmesi
  • Tek taraflı olarak evden ayrılma, terk
  • Akıl hastalığı bulunması ve kanıtlanması
  • Anlaşmalı olarak iki tarafın birbiriyle birlikte olmak istemediğini belirtmesi
  • Fiili olarak ayrı kalmaya başlamak
  • Evliliğin, sevginin, saygının temelden sarsılmasına neden olabilecek durumlar

Davayı Açmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Davanın açılabilmesi için mahkemeye başvurulması halinde TC Kimlik numarasının bulunduğu kimlik yeterli oluyor. Buna ek olarak güncel tutar kadar bir ödeme yapılması gerekiyor ve ardından dilekçenizi üç nüsha olacak şekilde vereniz halinde boşanma işlemleri başlanabiliyor. Bazı özel durumlarda daha farklı bir şekilde süreç işleyebildiği için aşağıdaki durumlarda belirtilen şekilde hareket etmeniz gerekiyor.

  • Eğer şiddete maruz kaldığınız bir evliliğiniz bulunuyorsa, mahkemeye gitmekten önce mutlaka karakola gitmeniz gerekiyor. tutanak tutulduktan sonra mahkemeye gidebilir ve hem şiddetten dava açabilir hem de boşanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Hakimin büyük bir karşı delil olmadığı sürece herhangi bir şekilde tazminat dışında bir karar vermeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Çocuğun Velayeti Nasıl Alınır?

Velayetin alınabilmesi için çocuğun kaç yaşında olduğuna ve eşlerden hangisinin daha iyi bir şekilde bakılacağına karar verilmesi gerekiyor. Bunun için genellikle okula gitme çağına kadar olan çocuklar, babanın gelir ve giderine bakılmaksızın anneye verilebiliyor. Fakat okula gitme çağını geçen çocuklar ise genellikle ülkemizde erkekler çok daha yüksek rakamlar aldığı için, çocuğu alma hakkına sahip olma durumlarıyla karşılaşılabiliyor. Velayetle ilgili karar çok değişken olabilir.

Call Now Button