0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Sürecindeki Mal Paylaşımı Ve Eşlerin Yeniden Evlenme Meselelerine Açıklık Getirelim

Boşanma sürecinde en çok merak edilen konuların başında da eşler arasındaki malların nasıl paylaştırılacağı çocuk velayet durumu ve eşlerin boşandıktan sonra tekrardan evlenmeleri gibi konular geliyor. İstanbul Maltepe avukat bürosunda çalışan Av. Mehmet Ali Helvacı olarak boşanmayı düşünen kişilere bu konularda bilgi vereceğim. Bu sayede ister anlaşmalı boşanma davalarında isterseniz de çekişmeli boşanma davalarında malların paylaşımını ve çocuğunuzun velayetini isterken daha bilgi bir konumda olursunuz.

Boşanma Davalarındaki Mal Paylaşımı Nasıl Yapılıyor?

Mal paylaşımı boşanma davalarında çocuk velayetini alma durumundan bile daha sorun çıkarmaya meyilli bir aşamadır. Evlilik sürecinin başından sonuna kadar eşlerin birlikte edindikleri mallarını paylaşacakları mal paylaşımı aşamasında çok sık şekilde eşler arasında tartışmalar yaşanır. Evlilik döneminde elde edilen malların nasıl bir şekilde paylaştırılacağı bu aşamada konuşulur. Özellikle bu aşamalar avukatlar yardımıyla konuşulursa durum bir o kadar kontrol içinde kalır.

Genel olarak eşlerin mal varlığı konusunda %50 – %50 oranda paylaşma hakları bulunuyor. Ancak eşlerin hayat standartları standart hakları ve mal varlığının elde edilirken ki bedel ödeme şekillerine göre bu oranlar azalıp artış gösterebiliyor.

Boşanma Davalarındaki Çocuk Velayeti Kime Veriliyor?

Hakim boşanma davası sırasında çocuğun bir tarafa velayetini verirken çocuğun en uygun şartlarda olması durumunu göz önünde bulundurur. Genel olarak sadece velayet anneye verilir ya da velayet sadece babaya verilir diye bir şey söz konusu değildir. İstanbul Maltepe avukat bürosundaki avukatların da belirttiği üzere çocuğun velayeti verilirken taraflardan hangisinin çocuğu istiyor olmasının önemi büyüktür. Eğer iki taraftan da sadece birisi çocuğun velayetini istiyorsa ya da eşler arasında çocuk velayetinde bir anlaşma söz konusuysa hakim bu konuda kararı eşlerin tercihine bırakır. Ancak zaman zaman çocuğun yaşına bağlı olarak dinlenmesi ve velayet verilecek kişinin belirlenmesi de sağlanır.

Çocuğun boşanma davalarında velayeti verilirken çocuğun yaşı cinsiyeti ebeveynlerinin her ikisinin de çocukla olan iletişimi ve ilişkisi ebeveynlerin boşandıktan sonraki sosyal ve ekonomik durumları önemli unsurlardır. Hakim bu unsurlara göre çocuk için en iyi şartları belirler ve o tarafa çocuğun velayetini verir.

Erkekler Boşandıktan Hemen Sonra Evlenebilir Mi?

Maltepe boşanma avukatı olan ben Av. Mehmet Ali Helvacıya da bu konuda bir çok kez soru geliyor. Erkekler boşandıktan hemen sonra istedikleri zaman yeniden evlenme hakkına sahiptirler. Her hangi bir süre beklemek zorunda değildirler. İsterlerse boşandıkları günün ertesi günü hemen yeni bir nikah kıyabilirler. Türk medeni kanun bunu yasaklamamıştır.

Kadınlar Boşandıktan Hemen Sonra Evlenebilir Mi?

Boşanmış olan kadınların yeniden evlenmesinin önüne iddet adı verilen bir süre konulur. İddet boşanma sonrasında kadın için yeniden evlenmek için bekleme süresi anlamına gelir. Boşanmış olan bir kadının iddet süresi 300 gündür. Kısacası yeniden evlenmek isteyen bir kadın evlenmek için 300 günlük bekar hayatını sürdürmek zorundadır.

3 Yıl Ayrı Yaşayan Çifti Hakim Boşamak Zorunda Mıdır?

Maltepe boşama avukatı olarak bana da en çok gelen sorulardan birisidir. Hatta bu konuda bir çok insan hakimin direkt olarak boşama kararı verdiğini sanıyor. Ancak 3 yıl eşinizden ayrı yaşamış olsanız da bu sizin boşanmanız için hakimin kararını değiştirmez. Bu boşanma davası açmanız için bir sebep olur.

Call Now Button