0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çekişmeli Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Boşanma türlerinden birisi olan çekişmeli boşanma davası, tarafların her konu üzerinde anlaşmadıklarından dolayı gerçekleştiriliyor. Bundan dolayı bu tip davaların çok fazla uzun süren bir süreçte sonuçlandığını görüyoruz. Bu noktada merak edilen şeylerin başında ise mal paylaşımı geliyor. Çünkü evlilik süresince elde edilmiş olan malların nasıl paylaşılacağı son derece önemli ve hassas bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı bu duruma dair yasal süreci bilmek gerekiyor.

Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Dava süresince birçok önemli konunun mahkeme salonunda konuşulduğunu biliyoruz. Bunlar arasında mal paylaşımı olayı da yer alıyor. Çünkü malların paylaşılması son derece önemli bir husus. Bunun için süreç, mal rejimi esas alınarak yapılıyor. Değişen bir yasa gereğince, boşanma olayı sona erdikten sonra mal paylaşımı için ayrı bir dava açıldığını görüyoruz. Çünkü mal paylaşımı artık boşanma süreci içerisine dahil edilmiyor. Ancak bu tarihten önce yapılmış olan mal paylaşımlarına baktığımızda, malı alan kişinin o mal üzerinde bir hakka sahip olduğunu görüyoruz. Fakat değişen yasa ile bu durum tam manası ile değişti. 2002 senesi itibari ile evlilik boyunca alınan malların aynı zamanda iki tarafın malı olduğuna kanaat getirildi. Bundan dolayı süreç de değişmiş oldu. O yüzden ilk etapta boşanma işleminin tamamlanmış olması gerekiyor. Bu işlemin sonra ermesinin ardından ise yeni süreç içerisinde mal paylaşımı için dava açılabiliyor.

Çekişmeli Boşanma İçin Hangi Mahkemeye Başvurulur?

Çekişmeli boşanma ile boşanma fiilini gerçekleştirmek isteyen kişilerin davalarına aile mahkemesi bakmaktadır. Bu mahkemeni yetkisini paylaşan bir diğer mahkeme türü ise asliye mahkemeleridir. Ülkemizde aile mahkemelerinin olmadığı yerlerde asliye mahkemelerinin tam yetkili olduğunu görüyoruz.

Boşanma Nedenleri Nelerdir?

  • Aldatmak
  • Zina yapmak
  • Geçimsizliğin şiddetli bir duruma gelmesi
  • Akıl hastalığı
  • Ayrı yaşamak
  • Kötü muamele
  • Eşin haklarına saldırı
  • Hayata kast edilmesi

Tüm bu gerekçeler Türk Medeni Kanunu içinde yer almaktadır. Bu tip nedenler ile boşanmak mümkündür.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

En çok merak edilen konuların başına çekişmeli boşanma davalarının tamamlanma süresi gelmektedir. Bu konu oldukça hassastır. Çünkü her dava kendi içinde farklı bir süreç ile yürür. Çekişmeli davalarda genel olarak bir süre vermek gerekirse bunun için 10 ay rakamını dile getirmek doğru olacaktır. Bu süre ortalama bir süredir. Bu süreyi aşan birçok dava yaşanmıştır.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli boşanma davası açmak için mahkemeye bir dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra gerekli işlemleri de başlatmış oluyorsunuz. Bu noktada dilekçeye niye boşandığınızı açık bir biçimde yazmalısınız. Ayrıca evlilik tarihi ve kimlik bilgileri de dilekçeye eklenmelidir.

Call Now Button