0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Evlat Edinme Tanıma Tenfiz Davaları Nasıldır?

Her ülkeni bağımsızlığını gösteren birçok farklı şey vardır. Yargının vermiş olduğu kararlara başka bir devletin karışmaması da bunlardan birisidir. Ancak bazı durumlarda buna uyulmayabilmektedir. Yabancı ve Türkiye ile arasında hukuki anlaşmaların olduğu bir ülkedeki davada alınan kararın burada da kabul edilmesine tanıma tenfiz adı verilir. Evlat edinme tanıma tenfiz davalarında sürecin nasıl olduğu merak edilir.

Evlat Edinme Tanıma Tenfiz Ne Anlama Geliyor?

Evlat edinme tenfiz ve tanıma konusu, özellikle gurbetçi vatandaşlarımızın çok merak ettiği bir durumdur. Türkiye’den ayrılarak yaşamını başka bir ülkede sürdüren kişiler arasında, evlat edinmiş olanlar vardır. Mahkemelerin vermiş olduğu kararların ülkesellik ilkesi çerçevesinde sadece orada geçerli olması, ayrı bir hukuki süreci de bir nevi zorunlu kılar. Bundan dolayı Türk mahkemeleri üzerinden yaşanan bu yeni gelişmenin tanınması talep edilmektedir.

Evlat Edinme Tanıma Tenfiz Davalarında İstenen Belgeler Nelerdir?

Evlat edinme tanıma ve tenfiz davalarında şu şartlar aranır;

  • Bu konuya dair görülmüş olan davadan sonra ortaya çıkan mahkeme kararının Türk mahkemelerine sunulması gerekmektedir ve ilk şart budur.
  • Ancak bunun sadece o ülke dilinde hazırlanmış olması yeterli görülmediğinden yemini bir tercüman eşliğinde Türkçe diline çevrilmesi gibi bir şart da vardır.
  • Buna ek olarak şerh, yabancı ülke mahkemesinin vermiş olduğu kararın kesin olduğunu ifade etmektedir. Bunun da istenen evraklar arasında bulunduğunu hemen söylemek lazım.
  • Aynı zamanda apostil, pasaport sureti, nüfus cüzdanı fotokopisi, avukata verilmiş ve aynı zamanda noter tarafından tasdiklenmiş olan evrak da hazır edilmelidir.
  • Tüm bunların yanı sıra konsolosluk onayının da olduğunu söylemek gerekiyor.

Dava Şartları Nelerdir?

Eğer alınmış olan kararın Türkiye’de tesis edilmiş ve yasalarla koruma altın alınmış olan kamu düzenine bir aykırılığı söz konusuysa, o davanın görülmesi ya da kabul edilmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra kanunların ihtilafı olarak bilinen kurallara da uygun olması gerekmektedir. Hukuk davalarının bu sürece tabi olduğunu, ceza davalarının kapsam dışında bırakıldığını bilmelisiniz. Ayrıca davanın Türk mahkemelerinin yetki alanı içerisinde bulunmaması gibi bir şart da vardır.

Evlat Edinme Tanıma Tenfiz Davalarında Süreç Nasıldır?

Evlat edinme tanıma tenfiz konusunda daha önceden alınmış olan yargı kararlarına baktığımız zaman şunları söylemek gerekiyor;

  • Diğer bazı tanıma ve tenfiz davalarına göre bu tip durumlarda verilen hükümlerin aslında her daim olumlu olduğunu söylemek lazım.
  • Bu yüzden birçok kişi mevcut süreci bir davadan ziyade çekişmesiz yargı olarak tanımlanmaktadır.
  • Bunun temel nedeni ise evlat edinmenin inşai olarak tanımlanan bir nitelikte olmasıdır.
  • İşte bu yüzden yabancı mahkemelerin evlat edinme konusunda vermiş olduğu karar yeterli kabul edilir.

Hal böyle olunca evlat edinme tanıma tenfiz sürecinde davacı yerine talep eden ifadesi kullanılır.

Call Now Button