0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

İsim Değişikliği Tanıma Tenfiz Nasıl Bir Sürece Sahip?

İsim değişikliği herkese verilmiş bir haktır. Haklı nedenlere dayalı olarak yapılması gerekmektedir. Böyle bir davanın yurtdışına açılması ise daha farklı durumları ortaya çıkarır. Çünkü isim değişikliği tanıma tenfiz sürecinin başlatılması şarttır. Aksi hallerde pek de istenmeyen durumların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

İsim Değişikliği Tanıma Tenfiz Ne Demek?

Ad değişikliği tanıma tenfiz konusunda şunları söylemek gerekiyor;

  • Yabancı ülkede hayatını devam ettiren bir Türk, mahkemeye başvurarak ismini değiştirebilme hakkına sahiptir.
  • Bu noktada o ülkenin mahkemesi bir karar verir.
  • Kişi bunu Türkiye’de de tanıtabilmek için gerekli olan davayı açabilir.

Tanıma ve Tenfiz Davaları Nasıl Şartlara Sahiptir?

  • İsim değişikliği tanıma tenfiz çerçevesinde mahkemenin konuya dair vermiş olduğu kararın bir resmi belge içerisinde açıkça ifade edilmesi gerekmektedir.
  • En dikkat çekici husus ve şart ise alınmış olan bu kararın Türk kamu düzeni ve toplumsal yapısına bir aykırılık içermemesi gerekliliğidir.
  • Ceza davalarında tanıma ve tenfiz gibi bir durum söz konusu olmadığında bu hakkı sadece hukuk davalarında kullanabilirsiniz.
  • İlamın kesinleşmiş olma şartı da aranmaktadır.
  • Bunlara uyum gösterildiği vakit dava açılabilir.

Tanıma ve Tenfiz Davalarında Hangi Belgeler Talep Edilir?

İsim değişikliğine dair tenfiz ve tanıma davalarında bazı belgelerin de hazırlanması gerekiyor. Bunlardan birisi apostil şerhidir. Kararın kesinleşmiş olduğunu gösteren şerh de bulunmalıdır. Nüfus cüzdanına ek olarak pasaportun fotokopisi verilmelidir. Tüm bunların yanı sıra yeminli tercüman tarafından karar metninin Türkçe olarak bir kopyası hazırlanmalıdır. Gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının hemen ardından dava açılabilir.

Bu noktada en çok merak edilen konuların başında hangi şehirde bunun yapılacağıdır. Eğer davayı açacak olan kişinin Türkiye sınırları içerisinde bir evi, adresi, ikameti bulunuyorsa burada yer alan ilgili mahkemeye gitmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra bazı Türk vatandaşları, ülkemizde bir adrese sahip olmadıklarından durumu merak ederler. Böyle hallerde İzmir, Ankara veya İstanbul’daki mahkemelere gidilebilir. Bu tip bir dava için yurtdışından gelmeye gerek yoktur. Anlaşmalı ve vekalet verilmiş bir avukat, davayı açacak olan kişi adına tüm süreci yürütmeye hakkı vardır. İsim ya da soyadı değişiklikleri çok önemli olduğundan, böyle hallerde mutlaka dava açılmalıdır.

İsim Değişikliği Tanıma Tenfiz Davasında Nasıl Sonuçlar Alınabilir?

İsim değişikliği tanıma tenfiz davası Türkiye’de açıldığı zaman her daim beklenen sonucun çıkmadığını söylemek lazım. Bununla alakalı olarak verilen kararlara baktığımızda, Nüfus Müdürlüğü’nün yetkiye itiraz ettiğini görebilmekteyiz. Buna ek olarak dava kamu düzeni içerisinde ve bunun bozulması çerçevesinde de değerlendirilebilir. Yani direk olarak mahkeme tarafından da reddedilebilir. Bundan dolayı konuya hakim, uluslararası isim ve soyadı hükümleriyle, Türkiye’deki yasaları iyi bilen bir avukatla süreci yürütmek çok daha iyi olacaktır.

Call Now Button