0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kadıköy 19 Mayıs Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuk Hakkında Kanun ile ilgili olan Tanıma ve Tenfiz kavramları; yabancı ülke mahkemelerinde verilen çekişme ile ilgili bir kararın Türkiye’de de geçerli olması için asliye mahkemelerinin verdiği karara tanıma bu kararın icrasına ise tenfiz denmektedir.

Yabancı bir ülkede iki Türk vatandaşı arasındaki özel hukuk konusu çekişmelerde Türk hukuku uygulanması gerekmektedir. Bir Türk ve yabancı arasındaki çekişmelerde yerel mahkeme kuralları geçerlidir. Yabancı ülkelerdeki mahkeme kararları Türkiye’de direkt olarak geçerli olmamaktadır.

Tanıma Davası

Türkiye’de evli olarak kayıtlı iken yabancı bir ülkede verilmiş boşanma kararı Türkiye’de geçerli olmadığından hala evli gözükebilmektedir. Bu noktada yaşanacak sıkıntıların önüne geçmek için Türkiye’deki yerel mahkemelerin yabancı mahkemelerdeki kararı aynen veya kısmen kabul etmesine tanıma denmektedir. Yerel mahkeme yabancı mahkemenin verdiği kararların Türk hukukuna uygunluğunu tespit eder.

Tenfiz Davası

Asliye mahkemelerinin tanıdığı karar ile verilmiş olan hükmün Türkiye’de etki göstermesi için tenfiz kararı da almak gerekmektedir. Tenfiz yabancı ülkede verilen kararın kanunen varlığının ve kesinliğinin kabul edildiği anlamına gelmektedir.

Tanıma ve Tenfiz İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yabancı bir mahkemede boşanmış kişilerin tanıma ve tenfiz işlemleri için aile mahkemelerine gerekli belgeler ile başvurmaları gerekmektedir. Yabancı ülkede yaşayıp da Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açmak isteyenler de İstanbul, Kadıköy, Ankara ve İzmir’de bir boşanma tanıma ve tenfiz avukatı aracılığıyla dava açabileceklerdir. Avukat Mehmet Ali HELVACI tanıma ve tenfiz davalarında tecrübeli ve başarılı bir avukat olarak hizmet etmektedir.

Call Now Button