0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kadıköy Bostancı Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Milletlerarası özel hukuka göre her ülke mahkemelerinin verdikleri kararlar kendi ülkeleri için geçerli olmakta ve yabancı ülke için bağlayıcı olmamaktadır. Bu durumda Türkiye’de kanunen evli bulunan veya evlilikten doğan hakları bulunan kimselerin yurtdışı mahkemelerinde gerçekleşen boşanma davasının hükümlerinin Türkiye’de nasıl uygulanacağı sorusu akla gelmektedir.

Tanıma Davası Neye Denir?

Yabancı mahkemelerde verilen hükümlerin Türkiye’de uygulanabilmesi için önce mevcut kararın denetlenip kabul edilmesi ve tanınması gerekmektedir. Bu uygunluğu denetleme işlemi ve tanıma kararının verilmesi için açılan davaya boşanma tanıma davası denmektedir.

Tenfiz Davası Neye Denir?

yurtdışı mahkemelerinde açılan boşanma davalarında verilen kararların Türkiye’de de uygulanabilmesi, hükmün icra edilebilmesi için açılan davaya boşanma tenfiz davası denmektedir. Hükümde yer alan nafaka, tazminat, velayet gibi konuların tenfiz edilmemesi ülkemizde bu konularla ilgili sıkıntılara sebebiyet verebilir.

Yurtdışında boşandıktan sonra Türkiye’de yeniden evlenmek isteyen bir kişi, tanıma ve tenfiz davası açmadığında Türk kanunlarına göre halen evli sayıldığından yeni evliliği gerçekleştiremez. Bu durumlarla karşılaşmamak için tanıma ve tenfiz davaları açmak elzemdir.

Tanıma ve Tenfiz Davalarında Hukuki Yardım

Tanıma ve tenfiz davaları Kadıköy adliyesi gibi İstanbul’daki tüm adliyelerde, Ankara ve İzmir’de aile mahkemelerine başvurularak açılmaktadır. Mahkeme süreçlerinde yurtdışı mahkeme evrakları ve tebligatlar vs. detaylı ayrıntılar nedeniyle uzun süren dava sürecini kısaltmak adına hukuki destek almak gerekmektedir. Boşanma tanıma ve tenfiz davaları için avukat Mehmet Ali HELVACI en çok tercih edilen avukatlardan biridir.

Call Now Button