0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kadıköy Dumlupınar Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

İki Türk vatandaşı yabancı bir ülkede boşanma davası açmışlar ise yabancı mahkeme Türk kanunlarına göre yargılama yapacaktır. Taraflardan biri Türk diğeri yabancı ise o ülke kanunlarına göre hüküm verilecektir. Yabancı mahkemenin verdiği hükmün Türkiye’de geçerliliği yoktur.

Bu boşanma davasının Türkiye’de geçerli olması için tanınması ve tenfizi gerekir. Tanınma ve tenfiz davaları için Türk yerel mahkemeleri Türk hukukunun doğru uygulanıp uygulanmadığını ya da yabancı ülkenin hukuk kuralları uygulandıysa bunun Türkiye kanunlarını ihlal edip etmediğini kontrol eder.

Tanıma ve Tenfiz Davalarının Farkı

Yabancı ülkelerdeki mahkeme kararlarının ülkemizde hüküm doğurabilmesi ancak bir dava açılmasıyla mümkün olabilir. Hükmün niteliğine göre de açılacak dava türü değişmektedir.

Eğer hüküm icra edilmesi gereken bir hükümse; nafaka, velayet, tazminat vb. Türkiye’de de icra edilmesi için tenfiz davası açılması gerekmektedir. Sadece hukuki bir durumu gösteren icra gerektirmeyen hükümlerde ise kesinleşmiş karardan sonra tanıma davası açılır.

  • Tanıma kararı yabancı ülke mahkeme kararlarının kabul edilmesine, tespitine yönelik davadır. Ülkemizin tanıma davası için harekete geçmesi gereken bir durum söz konusu olmamaktadır.
  • Tenfiz kararı almak için tanıma davası açma şartı bulunmaktadır. Tanıma kararında ise tenfiz şartı yoktur.
  • Tenfiz için ayrıca dava açmak gerektir. Tanıma kararı ise görülmekte olan bir dava sırasında veya bağımsız olarak verilebilr.
  • Tanıma ilamı yapılmış yani kesinleşmiş tüm mahkeme kararları için verilebilmektedir. Tenfiz kararı ise eda hükümleri hakkında verilebilmektedir.

Kadıköy, Maltepe ve bütün İstanbul’da tanıma ve tenfiz davaları için son derece başarılı olan avukat Mehmet Ali HELVACI en çok tercih edilen avukatlardan biridir.

Call Now Button