0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kadıköy Eğitim Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Boşanma davalarının konularından olan tanıma davası ile tenfiz davası ayrı ayrı davalar olup, yurtdışındaki mahkemelerin verdikleri boşanma ve boşanma sonuçları ile ilgili kararların ülkemizde geçerli olması ve uygulanması için açılan davalardır.

Sadece boşanma konularında değil özel hukuk konularının çoğu için alacak davaları gibi tanıma davaları açılabilmektedir. Ancak bu davalarda yoğunluk boşanma konusunda olduğu için buna değineceğiz.

Türkiye’de nüfus müdürlüğünün sisteminde evli olarak kayıtlı olan ancak yurtdışında yabancı bir mahkemede boşanma davası açan, boşanmaları yönünde karar çıkan bir kişinin Türkiye’deki evliliği karardan etkilenmemekte evlilikleri devam ediyor gözükmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davaları Nedir?

Boşanma kararının Türkiye’de de tanınması, kabul edilmesi ve nüfus müdürlüğündeki kayıtlara işlenmesi için açılan dava boşanma tanıma davasıdır.

Yabancı mahkemenin kararı Türkiye’de icra gerektiren bir karar ise örneğin; boşanma ile birlikte nafaka kararı da verilmişse nafakanın icrası için açılması gereken dava boşanma tenfiz davasıdır.

Tanıma Tenfiz Davalarında Görevli Mahkemeler

Tanıma ve tenfiz davalarında boşanma konuları için aile mahkemeleri görevlidir. Başvurulan yerde aile mahkemesi bulunmuyorsa aile mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemesine dava açılması gerekmektedir. Diğer konularda asliye hukuk mahkemeleri görevlidir.

Tanıma istemi halihazırda devam etmekte olan bir mahkemeden talep ediliyorsa o mahkeme tanıma ve tenfiz için yetkili hale gelmektedir. Ancak tenfiz davası için ayrıca dava açmak gerekiyor.

Kadıköy ve İstanbul’un diğer adliyelerindeki tanıma ve tenfiz davaları için Avukat Mehmet Ali HELVACI bey öne çıkan avukattır

Call Now Button