0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kadıköy Erenköy Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Kanunu maddeleri uyarınca yabancı mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizinde hukuki faydası olan herkes tanıma ve tenfiz davalarını açabilmektedir. Yabancı ülkedeki davada taraf olmak şartı yoktur. Tanıma ve tenfizde hukuki yararı olduğunu ispat eden herkes bu davaları açabilmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Nedir?

Yabancı mahkemeler tarafından hukuk davalarına ilişkin olarak verilmiş ve kesinleşmiş kararların Türkiye’de de geçerli olabilmesi yetkili Türk yerel mahkemeleri tarafından tanıma kararı verilmiş olmasına bağlıdır.

Yabancı mahkemelerde verilen kesinleşmiş hükmün icrası gerekiyorsa Türkiye’de de icra olunabilmesi için yetkili Türk mahkemesine ayrıca tenfiz davası açılması gerekmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davasında Yetkili Mahkeme

Yetkili mahkeme dava türüne göre değişmektedir. Boşanma, velayet, nafaka gibi davalarda aile mahkemesi, alacak, gayrimenkul gibi konularda asliye hukuk mahkemesi yetkili mahkeme olmaktadır.

Yetkili mahkemenin yeri, dava talebinde bulunan kişinin Türkiye’de ikameti bulunan yer veya sakini olduğu yerdir. Türkiye’de ikameti yoksa, sakini olduğu yer de yoksa Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemelerinden birinde vekalet yoluyla ya da bizzat dava başvurusunda bulunabilmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Harçları

yabancı mahkemenin vermiş olduğu kesinleşmiş kararın tanınması isteminde maktu harç tenfizi talebinde ise nispi harç ödenmesi gerekmektedir. Hem tanıma hem de tenfiz davası açılacaksa maktu ve nispi harç birlikte alınır.

Kadıköy tüm mahalleleri ile İstanbul’un bütün ilçelerine hizmet veren avukat Mehmet Ali HELVACI tanıma ve tenfiz davalarında profesyonel hukuk desteği vermektedir.

Call Now Button