0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kadıköy Feneryolu Mahallesi Tanıma ve Tenfiz

Yabancı devletlerin mahkemelerinde verilen kararlar ülkemizde geçerli olmamaktadır.

Hak mahrumiyeti yaşanmaması adına yabancı devletlerde haklarında hüküm verilen kişiler bu hükmün Türkiye’de tanınmasını ve uygulanmasını isteme hakkına sahiptir.

Sadece haklarında hüküm verilen davaya taraf kişiler değil davadan hukuki yararları bulunan kişilerde tanıma ve tenfiz isteyebilmektedir.

Tanıma ve Tenfizin Anlamları Nedir?

Tanıma, yabancı ülke mahkemelerinde gerçekleşen bir davanın kesin hükümle sonuçlanmasının ardından, bunun Türkiye’de kabul edilmesi için açılan davadır.

Tenfiz, yabancı mahkemelerin verdikleri kararda icra gerektiren bir eylem varsa bunun Türkiye’de icrası için açılan davaya denir.

Tanıma ve tenfiz davaları dava konusuna göre asliye hukuk mahkemelerinde açılabilmektedir. Mesela boşanma davasında aile mahkemesine açılması gibi. Mahkeme yeri olarak da ikamet veya sakini olunan yer mahkemesine açmak gerekmektedir. Eğer ikamet veya meskeni bulunmuyorsa Ankara, İstanbul, Kadıköy ve diğer adliyeler veya İzmir mahkemelerinden dilekçe verilebilir.

Tanıma ve Tenfiz Şartları Nelerdir?

Yetkili mahkemenin bu davalar için karar verme şartları;

  • Yabancı devlet mahkemesinin verdiği ilamın kesinleşmiş olması,
  • İlamın verildiği devlet ile Türkiye arasında karşılıklılık esasına göre bir anlaşma veya o devlette Türk mahkemlerinin kararına tenfiz edilmesini mümkün kılan bir kanun hükmü veya fiili uygulama olması,
  • Dava konusu ilamın, yetkili mahkemenin münhasır yetkisine girmemesi,
  • Türk kamu düzenine açıkça aykırı olmaması,
  • Kanunlar ihtilafı kurallarına uygun olması gerekmektedir.

Hukuki destek arayanlar için Avukat Mehmet Ali HELVACI, tanıma ve tenfiz davalarında profesyonel hukuk desteği vermektedir.

Call Now Button