0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mavi Kart Tanıma Tenfiz Süreci Nasıl İşliyor?

Mavi kart tanıma tenfiz işlemlerinin klasik olarak uygulanan tanıma tenfiz aşamaları gibi uygulanmadığı belirtilmelidir. Bu noktada kişilerin hem saklı tutulan hem de süreç içerisinde kaybetmiş olduğu hakları bulunuyor. Kişilerin hem özel hukuk hem de mavi kart sahibi olmalarından kaynaklanan özel durumlarını dikkate alarak sürecin tanımlandığı da eklenmesi gereken detaylardandır.

Mavi Kart Tanıma Tenfiz Detayları Nelerdir?

Mavi kart tanıma tenfiz kapsamında kişilerin öncelikli olarak mavi kart nasıl alınır ve nitelikleri nelerdir farkında olması gerekiyor;

  • İlk olarak Türk vatandaşlığı hakkına sahip olan kişilerin sonrasında bazı uluslar arası hukuk detayları sebebi ile vatandaşlıktan kendi istekleri ile çekilme kararı almaları durumunda mavi kart verilmektedir.
  • Vatandaşlıktan çıkmak istemelerinin en temel sebebi ikamet ettikleri ve bir diğer vatandaşlığa sahip oldukları ülkelerin haklarından sorunsuz bir biçimde faydalanılması en temel husustur.
  • Mavi kart sahibi olan kişilerin oy kullanma hakları ya da askere gitme gibi bir zorunlulukları kesinlikle bulunmuyor. Fakat bu kişilerin mavi kart alt soy sisteminde direkt olarak kayıtlarının tutulduğunun belirtilmesi gerekir. Dileyen kişiler elektronik ortamda kayıtlı olan bu sisteme bir göz atabilir.

Bu detaylara bakıldığı zaman bazı hakların saklı tutulduğu bazılarının da kaybedildiği görülmektedir. Tam da bu nedenle konunun uzmanlarından yardım alarak sürecin işlemesinin sizin yararınıza olacağının altı çizilmelidir.

Tanıma Tenfiz Detayları Nelerdir?

Farklı ülkelerde alınan mahkeme kararlarının direkt olarak ülkemizde de geçerli olması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu geçerliliğin elde edilmesi için kişilerin öncelikli olarak tanıma tenfiz aşamasını tamamlaması gerekir. Bu iki kavramın birbirinden farklı olduğunun da belirtilmesi gerekiyor;

  • Tanıma farklı bir ülkede alınan kararın kabul edilmesi ve bir delil olarak kullanılmasına kesin olarak izin verilmesi anlamında kullanılmaktadır.
  • Tenfiz kapsamında ise alınan kararın icra aşamasının da uygulanmasına izin verilir. Örneğin nafaka kararının tenfiz edilmesi kişinin ülkemizde bu miktarı ödemeye zorunlu tutulması anlamına gelmektedir. Tenfiz kararı olmadan bu nafakanın ödenmesi kişilere zorunlu tutulamaz.

Siz de en kısa sürede tanıma ve tenfiz işlemlerini tamamlayabilir farklı ülkelerde alınan kararların Türkiye’de de geçerli olmasını sağlayabilirsiniz.

Boşanma Süreci Hakkında İnceleme

Tanıma ve tenfiz ile alakalı en net sıkıntı çıkaran hususların başında boşanma aşaması geliyor. Boşanma sürecinde kişilerin farklı bir ülkede bu aşamayı tamamlamış olması ülkemizde de geçerli olacağı manasına gelmiyor. Tanıma ve tenfiz aşaması tamamlanmadan ülkemizde bekar olarak nitelendirilmeyeceği bilinmelidir.

Konunun Uzmanlarından Yardım Alın!

Mavi kart tanıma tenfiz aşamasında kişilerin bu alanda daha önce tecrübe sahibi olan kişilerden yardım alması fark yaratacaktır. Helvacı Hukuk sizin için verimliliğin en temel detayı olacak. Bu alanda avukatların kaç adet başarılı davaya imza attığından eğitimlerine kadar göz atarak en kısa sürede davanın şekillendirilmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Call Now Button