0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Milletlerarası Özel Hukuk Tanıma ve Tenfiz Dava Detayları Nelerdir?

Milletlerarası özel hukuk tanıma ve tenfiz işlemleri sırasında kişilerin özellikle verimli bir süreç tamamlamaları için konunun uzmanları ile iş birliği kurması gerekiyor. MÖHUK alanında uzman olan avukatlara vekaletname vererek sürecin yönlendirmesini sağlarsanız bu konuda bilgilendirilmek sizin için daha verimli bir hal alacaktır.

Milletlerarası Özel Hukuk Tanıma ve Tenfiz Süreci Nasıl İşliyor?

Milletlerarası özel hukuk tanıma ve tenfiz işlemleri kapsamında kişilerin dikkate alması gereken hususlar;

  • Yabancı bir ülkede alınan kararın ülkemizde de geçerli sayılması için muhakkak tanıma ve tenfiz işlemlerinden geçmesi gerekmektedir.
  • Tanıma bir kararın varlığını ve kesinliğini kabul etme anlamına gelirken tenfiz bu kararın infazına uygun ortam yaratılması anlamına gelmektedir. Her iki dava tek bir dosya kapsamında açılabilir. Ayrı ayrı da açma hakkına sahipsiniz.

Ana dava hangi mahkeme dahilinde ele alındıysa tanıma ve tenfiz davasının da aynı mahkemede ele alınması gerekmektedir. Örneğin boşanma davasının tanınması ve tenfiz edilmesi için mutlaka Aile Mahkemelerine başvurulması gerekir. Aksi takdirde görevsizlik kararı ile karşılaşabilirsiniz.

MÖHUK Öncesi Süreç Nasıl İşliyordu?

Tanıma ve tenfiz işlemlerinin MÖHUK kapsamında incelemeye alınması ve tanımlanmasının öncesine bakıldığı zaman özellikle boşanma davaları ile alakalı büyük sıkıntıların meydana geldiği görülmektedir. Örneğin farklı ülkenin vatandaşı olan biri ile evlenen Türk vatandaşlarının nasıl bekar sayılabilecekleri ile alakalı gerekli olan çalışmaların hukuklar arası uyuşmazlıklar sebebi ile sıkıntı ile karşılaştığı görülmektedir. Kişilerin en kısa süre içerisinde her iki tarafın da haklarının korunmasını sağlaması için MÖHUK’un ideal bir yapıda olduğu görülmektedir.

Dava Açma İçin Yerine Getirilmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Yabancı ülkede alınan bir dava kararının ülkemizde de geçerli sayılabilmesi adına bir dava açarken kişilerin muhakkak şu iki kriteri yerine getirmesi gerekmektedir.

  • Şekli anlamda kesinleşmiş olan hüküm
  • Maddi anlamda kesinleşmiş olan hüküm

Bu iki bağlamda kesinliği tamamlanmamış olan davalar üzerinden tanıma ve tenfiz işlemleri gerçekleştirilmesi için başvuruda bulunma hakkınız yoktur. Kesinleşmemiş hükümler için dava açtığınız zaman bu durumun direkt olarak reddedileceği de dile getirilmelidir.

Mavi kart sahibi olan kişilerin de aynı şekilde tanıma ve tenfiz işlemi gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu konuda mavi karta sahip olan kişilerin herhangi bir özel prosedürden faydalanma hakkının olmayacağı da dile getirilmelidir. Bu karta sahip olan kişiler kendi istekleri ile Türk vatandaşlığından çıkmış olan kişilerdir.

Avukat Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Milletlerarası özel hukuk tanıma ve tenfiz işlemlerinde sorun yaşamadan sürecin tamamlanması için alanında uzman olan kişilerden yardım alınması çok daha verimli olacaktır. Siz de en kısa süre içerisinde Helvacı Hukuk Bürosu ile iletişim kurarak sorularınıza yanıt bulma fırsatını yakalayabilirsiniz. Helvacı Hukuk aracılığı ile davanın seyrinden başlayarak uygulanma aşamasına kadar tüm süreçlerde oldukça verimli bir alt yapı oluşturulmuştur.

Call Now Button