0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mirasçılık Belgesi Tanıma Tenfiz Detayları Hakkında İnceleme

Mirasçılık belgesi tanıma tenfiz aşamasında kişilerin ne kadar hızlı hareket ederlerse sürecin o derece sorunsuz şekilde işleyeceği eklenmelidir. Kişilerin veraset ilamını ölüm üzerinden çok zaman geçmeden birkaç hafta içerisinde çıkarması verimliliği ve işlem hızını etkilemektedir. Siz de kısa bir süre içerisinde Sulh Hukuk mahkemeleri üzerinden mirasçılık belgesi bir diğer deyiş ile veraset ilamını çıkarabilirsiniz. Bu aşamada veraset ilamını çıkaran kişinin e-devlet üzerinden sürecin ne aşamada olduğunu da muhakkak incelemesi gerekiyor. Online şekilde inceleme ve takip yapılması sürecin verimliliğini artıran detaylardandır.

Mirasçılık Belgesi Tanıma Tenfiz Aşaması Nasıl İşlemektedir?

Mirasçılık belgesi tanıma tenfiz işlemlerinin yabancı bir ülkede tanımlanmasının hemen sonrasında ülkemizde de geçerli hale gelebilmesi için muhakkak ayrı bir dava açılması gerekiyor. Bu süreç hakkında bilinmesi gerekenler;

  • Yabancı bir ülkede alınmış olan kararın ülkemizde de geçerli kabul edilmesi için öncelikle yerel mahkemeler tarafından onaylanması gerekmektedir.
  • Bu onay aşaması için kişilerin tanıma ve tenfiz davası açması gerekiyor. Tanıma kararın kabul edilmesi anlamına gelirken tenfiz ise kararın uygulamaya koyulması manasına gelmektedir. Kararın icrası için muhakkak tenfiz aşamasının tamamlanması gerekir.

Sulh Hukuk mahkemelerine tanıma ve tenfiz konusunda başvurunuzu yapmalısınız. Farklı bir mahkemeye yaptığınız zaman (miras hukuku kapsamında ) görevsizlik kararı verileceği de bilinmelidir.

Mirasın Reddi Süreci Nasıl İşliyor?

Veraset ilamının çıkarılmasının hemen sonrasında bu aşama onaylanırsa mirasın reddi sürecine geçiş yapabilirsiniz. Ölen kişiden kalan borçların ve gelirlerin her birinin reddedilmesi manasına gelmektedir. Bu davanın açılması için yaklaşık olarak ölümden sonra 90 günlük bir zaman dilimi bulunmaktadır. Bu 90 günlük sürenin hemen sonrasında kişilerin reddi miras yapma ve bunun tanınmasını tenfiz edilmesini talep etme gibi bir hakkı olmayacaktır. Farklı bir ülkede reddedilen mirasın ülkemizde de reddedilmesi adına tanıma ve tenfiz sürecini olabildiğince hızlı şekilde uygulamalısınız. Mirasın reddi kişilerin maddi manevi yükümlülüklerini ortadan kaldırır.

Dava Dosyasının Oluşturulması

Dava dosyası ne derece detaylı bir şekilde hazırlanırsa kişilerin bu süreçten en kısa sürede sonuç alması sağlanacaktır. Özellikle avukatın yetkin olması ve delil toplama ya da başvuruların uygun zaman aralığında yapılması verimliliği artıracak olan seçenekler arasında kendini göstermektedir. Dava dosyasının tamamlanma süreci içerisinde kullanılan tüm delillerin muhakkak hukuki yollardan elde edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde herhangi bir verimlilik elde etme fırsatını olmayacaktır. Hatta bu konuda suçlu çıkma durumu dahi söz konusu olabilmektedir.

Uzman Kişilerden Destek Alın

Mirasçılık belgesi tanıma tenfiz işlemleri sırasında sürecin daha sorunsuz şekilde işleyebilmesi için muhakkak konusunda uzman ve tecrübeli kişilerden yardım alınması gerekiyor. Helvacı Hukuk bu konuda size net bir biçimde yardımcı olacak bürolar arasındadır. Dilerseniz avukatların şuana kadar hangi başarıları elde ettiği gibi detaylar hakkında da anında bilgi sahibi olabilirsiniz

Call Now Button