0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mirasın Reddi Tanıma Tenfiz Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mirasın reddi tanıma tenfiz işlemlerinden geçmeden ülkemizde geçerli olmayacaktır. Bu noktada ülkemiz ile tanıma tenfiz anlaşması yapılan ülkelerden birinde karar alındıysa gerekli başvurular yapıldıktan sonra yerel mahkemelerde dava görülecek herhangi bir sakıncası olmadığına kanaat getirilirse anlık şekilde kabul aşamasına geçiş yapılacaktır.

Tanıma ve Tenfiz Nedir?

Tanıma ve tenfiz davaları ile alakalı olarak bu konuda henüz bilgi sahibi olmayan kişilerin dikkate almaları gereken temel hususlar;

  • Yabancı bir ülkede madden ve şeklen kesinleşmiş olan bir kararın Türkiye Cumhuriyeti’nde de geçerli kılınması için muhakkak tanıma ve tenfiz davasının açılması gerekmektedir. Bu dava açılmadan ülkemizde yer alan kayıtlarda bir düzeltme yapılmaz ve dava sonuçları da dikkate alınmaz.
  • Sadece kararın kabul edilmesi ve kesin bir delil olarak kullanılmasını talep ediyorsanız tanıma davası açılması yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra icra yetkisinin de uygulamaya alınması için tenfiz davası açmanız istenmektedir.
  • Bu davanın açılması için yabancı ülkede alınan kararın muhakkak kesinleşmiş olması gerekiyor.

Tüm bu işlemler MÖHUK kanunları temel alınarak karar sistemi oluşturulmaktadır. Siz de en kısa sürede MÖHUK kurallarına uygun bir biçimde süreci değerlendirme fırsatını tamamlayabilirsiniz.

Mirasın Reddi Tanıma Tenfiz İşlemleri Nasıl Yürütülüyor?

Mirasın reddi tanıma tenfiz aşaması ile alakalı dikkate alınması gereken temel esaslar;

  • Kişilerin yasal olarak mirasçısı olduğu kişilerden gelen borçların ve kazanımların tam manası ile reddedilmesi, reddi miras manasına gelmektedir.
  • Bu alanda işlem gerçekleştirmek için kişilerin öncelikli olarak veraset ilamı çıkartması gerekir. Bu aşamanın sonrasında ölüm sonrasında ilk 3 ay içerisinde muhakkak reddi miras aşamasının tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde mirası reddetme hakkının elinizden alınacağını da bilmelisiniz.
  • Bu aşamanın tamamlanmasının hemen sonrasında yabancı ülkede alınan bir karar ise ülkemizde de geçerliliği olması adına tanıma ve tenfiz aşamasını tamamlamalısınız. Aksi takdirde ülkemizde geçerli olan kanunlara göre mirası reddettiğinizin hukuksal bir temeli olmayacaktır.

Bu detayların her biri sizin için yüksek verimliliğin en temel aşamalarından biri olacaktır. Konusunda uzman olan bir avukata vekalet vererek davalara katılım sağlamadan sürecin karara bağlanmasını mümkün kılabilirsiniz.

Dava Dosyasının Hazırlanması

Bu süreç içerisinde dava dosyası ne derece yetkin bir biçimde hazırlanırsa elde edilecek olan verimlilik o kadar yüksek olacaktır. Dava dosyasını sorunsuz şekilde hazırlayacak ve hukuki yollardan delillendirecek bir ekip ile çalışmak sonucu olumlu manada etkiler!

Profesyonel Bir Ekipten Yardım Alın!

Mirasın reddi tanıma tenfiz işlemleri sırasında yarı yolda kalmamak ve dava detayları ile bireysel olarak uğraşmamak için dilerseniz konunun uzmanı olan profesyonel isimler ile iletişim kurabilirsiniz. Bu noktada özellikle Helvacı Hukuk  bu alanda sergilediği tecrübe ile dikkat çekmeye devam etmektedir. Makul bir vekalet ücreti ile tanıma tenfiz aşamasının sizi yormadan tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Call Now Button