0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma ile Tenfiz Arasındaki Farklar

Tanıma ile tenfiz arasındaki farklar nelerdir sorusu bu davayı açma aşamasında olan kişilerin muhakkak tam manası ile bilgi sahibi olması gereken detaylar arasında yer almaktadır. Tanıma yabancı mahkemeler tarafından alınan kararların kesin hüküm ve delil niteliğinde kabul edilmesi manasına gelmektedir. Tenfiz ise bunun icraya infaza konulmasına izin mahiyeti taşır. Davaları bir arada ya da ayrı ayrı açma hakkınız bulunuyor. Bu konuda herhangi bir hukuki kısıtlama söz konusu değildir.

Tanıma ile tenfiz arasındaki farklar nelerdir konu başlığı altında davaların açılması için dikkate alınması gereken ön koşullar hakkında da bilgi sahibi olunması gerekir;

  • Davanın yabancı ülke mahkemeleri tarafından karara bağlanmış olması gerekir. Karara bağlanmış olmayan davaların tanınması ya da tenfiz edilmesi gibi bir talepte bulunma hakkınız yoktur.
  • Davanın ana konusunun ve kararın Türk hukuk sistemine aykırı bir durum içermemesi gerekir. Ayrıca kamu düzenini bozabilecek herhangi bir yapılanmaya sahip olunmaması temel detay olarak belirlenmiştir.
  • Tanıma ve tenfiz konusunda davaya konu olan husus Türk mahkemelerinin müstakil görev alanı çerçevesindeyse ve paylaşımlı bir durum değilse bu davaların kabul edilmeyeceğinin de altı çizilmelidir. Bu konularda açılacak olan davaların direkt olarak Türk mahkemeleri üzerinden ilerletilmesi gerekir.

Yetkili Birim: Yabancı ülkelerde alınan kararın muhakkak mahkeme titri taşıyan bir birim tarafından alınması gerekir. Alelade bir kurum tarafından alınmış olan kararların ülkemizde kabul edilmezi ve infaza açılması söz konusu olmayacaktır.

Tanıma ile tenfiz arasındaki farklar nelerdir diye merak eden kişilerin bu ön koşullar minvalinde süreci başlatması gerekmektedir. Aksi takdirde herhangi bir karar almaya fırsat kalmadan davanın direkt olarak düşmesine sebebiyet verilebilir.

Tanıma tenfiz davalarında kullanılacak olan bilgi ve belgelerin muhakkak uluslar arası geçerliliği olduğunu onaylayan şerh ile mühürlenmesi gerekir. Örneğin boşanma davalarında yabancı ülkede alınan kararın muhakkak apostil şerhi taşıyan bir belge ile mahkemeye bildirilmesi gerekir. Verilen bilgilerin ve belgelerin uluslar arası geçerliliğinin olmaması davanın olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Bu detayları dikkate alarak ilgili belgeleri toplamalı ve mahkemeye sunmalısınız. Ancak bu şekilde sorunsuz biçimde mahkemenin istediğiniz yönde olumlu karar almasını sağlayabilirsiniz.

Tanıma ve tenfiz davalarının sadece dava dosyası üzerinden görülmesi mümkün değildir. Bu tür davalar direkt olarak duruşma üzerinden hizmet verecektir. Duruşma üzerinden karara varacak olan tüm davalarda olduğu gibi bu sürece oldukça sıkı bir biçimde hazırlanması gerekmektedir. Geçerli belgeler ve yetkin bir avukat ile süreç daha sorunsuz ilerleyecektir.

Tanıma ile tenfiz arasındaki farklar nelerdir konu başlığı altında özellikle mahkeme titri taşınması hususunda bazı sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Bu noktada örnekler üzerinden açıklama daha faydalı olacaktır. Örneğin bazı yabancı ülkelerde boşanma kararının idari kurumlar ya da dini yapılanmalar üzerinden alınması söz konusu olabiliyor. Bu birimler tarafından alınan kararların ülkemizde tanınması ve tenfiz edilmesi söz konusu değildir. Muhakkak mahkeme titri taşıyan bir birim tarafında  ele alınan bir karar olması gerekmektedir.

Tanıma ile tenfiz arasındaki farklar nelerdir sorusu ve çok daha fazlası ile alakalı olarak aklınıza takılan hususları avukatlık büromuz ile iletişime geçerek sonuca kavuşturabilirsiniz. Büromuz kapsamında yer alan tüm isimlerin alanında uzman olması ve bu alanda özel hukuk normlarına ve global literatüre hakim olması memnun eden detaylar arasına bulunuyor. Davanın açılma sürecinden belgelerin toplanması ve dava seyrinin takip edilmesine kadar her bir aşamada avukatlık büromuzun yetkilileri size gerekli olan desteği eksiksiz bir biçimde sunacaktır.

Call Now Button