0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma Tenfiz Avukat Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Tanıma tenfiz avukat vekalet ücreti belirleme işlemleri davanın türüne göre değişim gösterebilmektedir. Örneğin yabancı bir ülkede alınan boşanma kararının tanınması ve tenfiz edilmesi için yabancı ülkede ikamet eden eşin bulunması gerekiyorsa ödenecek olan avukatlık ücretinin bir kademe daha artış göstereceği belirtilmelidir. Bu vekalet verme aşamasının tamamlanmasından sonra dilerseniz herhangi bir davaya katılım gerçekleştirmeden sadece dava aşamasının sonuçlanmasını bekleyebilirsiniz.

Tanıma Tenfiz Avukat Vekalet Ücreti Belirleme Süreci

Tanıma tenfiz avukat vekalet ücreti belirleme işlemleri sırasında hem müvekkilin hem de bu sürece emek verecek avukatın haklarının korunması için sözleşme yapılmasının daha verimli olacağı dile getirilmelidir. Sözleşmeden hangi koşullarda iş birliği kurulduğu ve avukatın yükümlülükleri ile alakalı detaylara da yer verilebilir. Bu noktada kişilerin özellikle avukata ne kadar ödeme yapılması gerektiği ile alakalı detaylara da muhakkak yer verilmesi gerektiği eklenmelidir.

Tanıma ve Tenfiz Sürecinin Detayları Nelerdir?

Yabancı ülkede alınan bir kararın ülkemizde de geçerli kılınması için tanıma ve tenfiz sürecinin tamamlanması gerekiyor;

  • Yabancı ülkelerde alınan kararların direkt olarak ülkemizde de geçerli odluğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Öncelikle bu kararların yerel mahkemelerimize sunularak tanınması ve tenfiz edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde herhangi bir geçerliliği olmayacaktır.
  • Tanıma ve tenfiz işlemleri MÖHUK kapsamında düzenlenmektedir. Her iki tarafın da haklarının korunması için oldukça verimli ve sorunsuz bir hukuki alt yapının oluşturulmasına önem verilmiştir.
  • Ülkemizde geçerli olan kanunların izin vermediği durumlarda kuralları esnetmek için işlem gerçekleştirme gibi bir yanılgıya düşülürse davanın direkt olarak reddedileceği de eklenmelidir.

Bu detayların dışında tanıma ve tenfiz gerçekleştirilmezse devletimizde geçerli olan kayıtların düzeltilmesi de söz konusu olmayacaktır. Örneğin yabancı bir ülkede boşanmış olsanız dahi bunun nüfus kayıtlarına işlenmesi için muhakkak tanıma ve tenfiz şamasının kurallara uygun şekilde tamamlanması gerekir.

Görevli Mahkemeye Dikkat!

Tanıma ve tenfiz davalarının açılması sırasında görevli olan mahkemenin detaylı bir inceleme sonrasında seçilmesi gerekmektedir. Görevli mahkemeler kapsamında kişilerin yanlışlık yapması durumunda mahkemeden görevsizlik kararı verileceği de eklenmelidir. Örneğin boşanma davasının tanınması için Aile Mahkemelerine başvurmanız istenmektedir. Aksi takdirde görevsizlik kararı verilecek ve dava açma süreci boşa gidecektir. Alanında yetkin olan bir avukat ile iş birliği yaptığınız zaman bu tür hususlarda herhangi bir aksaklık meydana gelmeyecektir.

Konusunda Uzman ve Tecrübeli Avukatlardan Yardım Alın!

Tanıma tenfiz avukat vekalet ücreti belirleme aşamasının sonrasında kişilerin yetkin kişiler ile iş birliği içerisinde olduğundan emin olmaları gerekiyor. Helvacı Hukuk i,le beraber hem eğitimli hem de konu hakkında geniş bir tecrübeye sahip olan isimlerle anlaşma sağlayabilirsiniz. Bu şekilde dava akışına katılmadan davanın nasıl seyrettiği ile alakalı detaylı bilgi alma ve temsil edilme haklarını da elde edeceksiniz. Verimlilik bu şekilde maksimum dereceye çıkacaktır.

Call Now Button