0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır, Süreç Nasıl İşler?

Tanıma tenfiz davası nerede açılır konu başlığı davanın temel türüne göre değişim göstermektedir. Bu noktada davanın yanlış bir mahkemeye açılması durumunda görevsizlik kararı ile karşı karşıya kalabileceğiniz de eklenmelidir. Bu nedenle dava dosyasının hazırlanması ve aynı zamanda bunun mahkemeye sunulması sürecinde oldukça dikkatli olmalısınız.

Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tanıma tenfiz davası nerede açılır konu başlığı akıl karışıklığı yaratan detaylar arasında bulunuyor. Sizin elinizde yer alan davanın türüne göre tenfiz davasının nerede açılacağı da değişim gösterecektir.

  • Bir boşanma davasının ülkemizde tanınması ve tenfiz edilmesi için Aile Mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.
  • Mirasın reddi gibi hususlarda alınan kararların geçerliliğinin sağlanması için Sulh Hukuk mahkemelerine başvurmanız yeterli olacaktır.

Bu detaylara bakıldığı zaman görevsizlik kararı gibi aksaklıklar ile karşılaşmamak için oldukça dikkatli davranmalısınız. Aksi takdirde hem dava dosyasının oluşturulması hem de mahkeme süreci boşa gitmiş olacaktır.

Tanıma ve Tenfiz Nedir?

Yabancı ülkelerin hukuk sistemlerine göre onların mahkemelerinde alınmış olan kararların geçerliliğinin olması için ülkemizde tanıma ve tenfiz davası açılmalıdır. Kararın sadece geçerliliğinin kabul edilmesi ve kesin delil olarak kabul edilmesi için tanıma davası açılması yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra kişilerin icraata geçmesi için muhakkak tenfiz davası da alması gerekmektedir. Örneğin boşanma kararının kabul edilmesi için tanıma davası yeterli olurken nafaka ödeme talep edilmesi için tenfiz davasının açılması gerekmektedir.

Ülkelerin Kanunlarının Suiistimal Edilmesine İmkan Verilmiyor!

Bazı kişiler MÖHUK kapsamında meydana gelen boşluklardan faydalanabilmek için direkt olarak yabancı ülkelerde kendilerine uygun sonucun çıkarılmasını sağlayabilmektedir. Bu noktada Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun olmayan hiçbir kararın tanınması ya da tenfiz edilmesine izin verilmemektedir. Bu nedenle kişilerin kendi lehlerine işlem gerçekleştirmek adına yabancı hukuk kurallarını ön plana çıkarma çabasının da verimli bir biçimde sonuçlanmayacağının belirtilmesi gerekiyor.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da ülkeler arasında karşılıklılık olmasıdır. Karşılıklılık olmayan ülkelerde kişilerin almış oldukları kararların tanıma ve tenfize çıkarılması dahi mümkün değildir.

Ülkemiz ile karşılıklılık ilkesine sahip olan ülkelerde alınan her kararın geçerli olacağı gibi bir yanılgıya da düşülmemelidir. Kişilerin bu aşamada oldukça dikkatli ve profesyonel bir bakış açısı ile sürece yaklaşması gerekiyor. Dava dosyasının hazırlanma sürecinde de muhakkak detayları dikkate alarak hukuki manada delil toplayarak sürecin ilerletilmesi gerekmektedir.

Uzman Kadro Yüksek Verimlilik!

Tanıma tenfiz davası nerede açılır konu başlığı da dahil olmak üzere davanın olumlu şekilde ilerletilmesi dahilinde kişilerin oldukça dikkatli olması gerekiyor. Bu noktada Helvacı Hukuk’tan profesyonel yardım alabilirsiniz. Alanında uzman ve tecrübeli olan avukatlar ile iş birliği yapmak için en doğru yerde bulunuyorsunuz. Vekalet verme aşamasının tamamlanmasının hemen sonrasında davaya katılmanıza dahi gerek kalmadan sürecin işlerlik kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Call Now Button