0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma Tenfiz Davası Yetkili Mahkemede Dava Süreci Nasıl İşler?

Tanıma tenfiz davası yetkili mahkeme konusunda bazı karışıklıklar yaşanabiliyor. Bu nedenle öncelikle konunun temel esasları ile alakalı bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Tanıma tenfiz davalarının temel amacı yabancı ülkelerde alınan kararların ülkemizde de geçerliliğinin sağlanmasıdır. Tanıma dava sonucunun kabul edilmesi anlamına gelirken tenfiz icra yetkisinin de uygulamaya alınması anlamına gelecektir. Tanıma bu mahkeme sonucunun icra edilmesi için yeterli bir sonuç olmayacaktır. Tenfiz kelimesinin kökenine bakıldığı zaman infaz öbeğinden geldiği görülüyor. Bu noktada mahkeme sonucundan dolayı harekete geçilmesini ve bir uygulamada bulunulması için tanıma mahkemesinin yanı sıra tenfiz davasının da açılması gerekecektir.

Tanıma tenfiz davası yetkili mahkeme Asliye Hukuk mahkemeleridir. Bu noktada istisnai bazı detaylar bulunmaktadır. Yağılan son değişiklikler ile beraber ticaret ile alakalı olan davaların tanınması ve tenfizi için kişilerin direkt olarak Asliye Ticaret Mahkemelerine başvurmaları gerekecektir. Kişilerin ticaret ile alakalı bir davanın tanınması ya da tenfiz edilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesine başvurması durumunda görevsizlik kararı verebileceklerinin de altı çizilmelidir. Konusunda uzman bir ekip ile çalışarak bu tür karışıklıkların meydana gelmesini tam manası ile engelleyebilirsiniz.

Tanıma tenfiz davası yetkili mahkeme karar alım aşamasında şu detayların dikkate alınması gerekmektedir;

  • Tanıma ve tenfiz davasının görülmesi için yabancı mahkemelerde kesin bir karara bağlanmış olması gerekir. Kesin karara bağlanmamış olan davaların tanınması ya da tenfiz edilmesi söz konusu değildir.
  • Kararı alan makamın muhakkak mahkeme titrine sahip olması gerekir. Bazı ülkelerde hukuki kararlar idari makamlarca alınabiliyor. Bu noktada mahkeme titri söz konusu olmadığı için idari makamlar tarafından alınan kararların tanınması gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmayacaktır.
  • Tanıma ve tenfiz konusunda sadece hukuk davalarının ele alınmasına izin verilmektedir. Bu çizginin dışında bulunan davaların tanınması ve tenfiz edilmesi mümkün değildir.
  • Tanınması ve icraya koyulmasını istediğiniz kararın Türkiye Cumhuriyeti’nin genel kamu düzenini bozacak nitelikte olmaması gerekir. Diğer tüm ön koşullar yerine getirilmiş olsa dahi bu kriterde sorun yaşanması durumunda dava direkt olarak reddedilecektir.

Bu detayların yerine getirilmemesi ya da ön koşulların tutturulmaması gibi durumlarda direkt olarak dava talebinin olumsuz yönde sonuçlanacağının altı çizilmelidir. Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun tarafından belirlenen temel detayların kesinlikle gözden kaçırılmaması gerekir. Ancak bu şekilde sorunsuz bir dava süreci seyredecektir.

Tanıma tenfiz davası yetkili mahkeme sonuçları ve Yargıtay içtihatları ile alakalı da temel seviyede bilgi sahibi olunması gerekir. Yargıtay içtihatları kanunlarda yer alan boşlukların kapatılması konusunda en net hukuki kaynaklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tanıma tenfiz davası yetkili mahkeme konusunda Yargıtay içtihatları ile alakalı bazı temel hususlar hakkında da bilgi vermek gerekiyor. Yapılan son incelemelerin akabinde bazı özel ihtisas mahkemeleri kapsamında da tanıma ve tenfiz işlemleri gerçekleştirilebileceği görülmektedir. Örneğin İrlanda’da geçen bir fikri mülkiyet hakları davasının tanınması ve tenfiz edilmesi için Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesine başvurulmuştur. Bu noktada Yargıtay durumu oldukça çok boyutlu şekilde inceleyerek ihtisas mahkemesinin almış olduğu kararı onamıştır. Bu tür özel durumlarda ihtisas mahkemeleri ile de süreç ilerletilebilir. Avukatlık büromuz ile iletişime geçerek tüm bu detaylara hakim olan, gelişmelerden haberdar ve global literatüre hakim isimler ile çalışma fırsatını elde edebilirsiniz. Tanıma ve tenfiz süreci uzman kadromuz ile beraber sizin için çok daha kolay ve pratik bir hal alacaktır.

Call Now Button