0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma Tenfiz İçin Gerekli Belgeler ve Uygulama Yönergesi

Tanıma tenfiz için gerekli belgeler son dönemlerde en sık merak edilen dava detayları arasında bulunuyor. Bu noktada davanın temel içeriği ile alakalı bilgi sahibi olmadan belge toplama sürecine başlamamalısınız. Tanıma ve tenfiz hususu kişilerin yabancı ülkelerden almış oldukları mahkeme kararlarının ülkemizde de geçerli olmasını talep etmesi üzerine kuruludur. Tanıma ve tenfiz aşamasının tamamlanması için ilgili mahkemelere gerekli belgeler ulaştırılmalı ve dava dosyası açılmalıdır.

Mahkemenin açılması için kişilerin bazı ön koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu ön koşullar;

  • Tanıma tenfiz davasının açılması için yabancı ülkede alınan kararın muhakkak sonuçlanması ve kesin karara bağlanması gerekir.
  • Kesin karara bağlanmamış olan mahkeme sonuçları için herhangi bir tanıma ya da tenfiz davası açılmasına izin verilmeyecektir.
  • Tanıma ve tenfiz davalarının ana konularının kesinlikle Türk hukuk sistemine aykırı bir unsur barındırmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra sadece Türk mahkemelerinin karar alanında olan konularda yabancı mahkemelerin almış oldukları kararların da herhangi bir geçerliliğinin olmayacağı dile getirilmelidir.

Ön koşullar bazında herhangi bir eksiklik olan davalarda direkt olarak davanın kabul edilmeyeceği ve düşeceğinin de bilincinde olmalısınız.

Tanıma tenfiz için gerekli belgeler ya da dava açma sürecini açmadan önce bulunduğunuz yabancı ülke ile Türkiye’nin karşılıklılık ilkesine sahip olup olmadığının muhakkak incelenmesi gerekmektedir. Karşılıklılık ilkesine sahip olmayan ülkelerde herhangi bir şekilde mahkemelerinden çıkan kararların ülkemizde tanınması ya da ücraya koyulması mümkün olmayacaktır. Bu noktada İngiltere, Fransa,i Belçika, Hollanda, Almanya, Arnavutluk, Bulgaristan, Gürcistan karşılıklılık anlaşmasının olduğu ülkelerden sadece bazılarıdır.

Tanıma tenfiz için gerekli belgeler toplanırken hangi mahkemeye başvurulması gerektiği ile alakalı da gerekli incelemenin yapılması gerekmektedir. Tanıma ve tenfiz işlemleri sırasında genel manada başvurular Asliye hukuk mahkemelerine yapılır. Fakat boşanma gibi bir durum söz konusu olduğu zaman kişilerin Aile Mahkemesine başvurması istenmektedir.

Aynı şekilde bir istisna daha bulunuyor. Fikri mülkiyet esasları ile alakalı alınan bir kararın ülkemizde de geçerli kılınması için ihtisas mahkemelerine başvurulmuş ve Yargıtay bu durumda herhangi bir aksaklık bulmamış, onay vermiştir. Bu tür küçük detaylar sürecin çok daha sorunsuz şekilde işlemesi için özel olarak tasarlanmıştır. Konusunda uzman isimler ile çalıştığınız zaman detayların her birine hakim olma imkanını yakalayabilirsiniz. Davanın konusu ve başvurulan mahkeme ile alakalı bir uyumsuzluk meydana geldiği zaman görevsizlik kararı verilerek davanın direkt düşeceğinin de altı çizilmelidir.

Uluslar arası Geçerlilik: Tanıma tenfiz için gerekli belgeler incelenirken bu belgelerin yabancı ülkelerden alınırken apostil şerhinin konulması gerektiği fark ediliyor. Apostil şerhi bu belgelerin uluslar arası arenada geçerliliği olduğunu vurgulamaktadır. Şerh olmadan mahkemelerimize sunulan evrakın direkt olarak reddedileceği ve bir geçerliliğinin bulunmadığı da bilinmelidir. Özellikle boşanma davalarında sunulan yabancı mahkeme karar kağıdının muhakkak onaylı olması gerekiyor. Belgelerin herhangi bir geçerlilik süresi bulunuyorsa buna da dikkat edilmelidir. Geçerliliği dolmuş olan belgelerin mahkemeye sunulması doğru olmayacaktır. Belgelerin toplanma süreci içerisinde avukatlık bürosu size gerekli olan bele yeterlilik verilerini sunacaktır. Tüm bu detaylar hakkında gerekli bilgilendirmeyi avukatınızdan alabilirsiniz.

Tanıma tenfiz için gerekli belgeler toplama aşamasında ve bunun sonrasında dava seyrinin takip edilme sürecinde muhakkak avukatlık büromuz ile iletişime geçmelisiniz. Avukatlık büromuz konusunda uzman avukatları barındırmaktadır. Her alanda size gerekli olan yetkinlikte bilgiler sunulacaktır. Bu şekilde dava sürecinin daha sorunsuz şekilde seyretmesi için uygun alt yapı oluşturulmaktadır.

Call Now Button