0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma Tenfiz Nedir Dava Detayları

Tanıma tenfiz nedir ve bu davaların detayları nelerdir soruları yabancı ülkelerin mahkemeleri ile ilişkili olan kişiler tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Bu davaların temel amacı yabancı ülkelerde alınan kararların ülkemizde de geçerliliğinin olması ve icraya koyulması anlamına gelmektedir. Yabancı mahkemelerde alınan kararların direkt olarak ülkemizde geçerli olması söz konusu değildir. Bunun yerine bireysel başvuruların sonucunda mahkeme uygun bulursa ülkemizde de geçerlilik kazanır.

Tanıma tenfiz nedir ve dava süreci nasıl işler diyen kişilerin öncelikle ilgili yabancı ülkenin Türkiye ile karşılıklılık ilkesine sahip olup olmadığı incelemelidir. Her ülkede alınan kararın tanınma ve tenfiz davası aracılığı ile ülkemizde de geçerli olmasına izin verilmez. Ancak karşılıklılık ilkesini kabul eden ülkelerde bu davaların açılması ve sonucunda kararların ülkemizde de geçerlilik sahibi olması mümkün kılınacaktır.

Tanıma tenfiz nedir ve dava nasıl açılmalıdır hususlarında bazı ön koşullar bulunuyor. Bu ön koşullardan bazıları;

  • Tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için yabancı ülke mahkemelerinde davanın kesinleşmiş olması gerekir. Dava kesinleşmemiş ise ülkemizde de geçerli kılınması ile alakalı bir dava açılamaz.
  • Tanınması istenen kararın muhakkak mahkeme titri taşıyan bir yapılanmadan alınması gerekir. Bazı ülkelerde alınan kararlar idari kurumlara ya da dini kurumlara ait olabiliyor. Bu tür durumlarda mahkemenin açılmasına dahi izin verilmemektedir.
  • Mahkeme konusunun ülkemizin hukuk alanına girmemesi gerekir. Türk mahkemelerinin karar alması gereken bir konuda alınan yabancı mahkeme kararlarının kabul edilmeyeceği bilinmelidir.
  • Dava konusunun ülkenin kamu düzenini bozacak bir içeriğe sahip olmaması gerekir.

Ön koşulları yerine getirmeyen dava dosyalarının tanıma ve tenfiz işlemine açık hale gelmeyeceğinin de belirtilmesi gerekir. Özellikle kamu düzenini bozacak olan unsurların direkt olarak reddedildiğinin de belirtilmesi gerekir.

Tanıma tenfiz nedir konu başlığı altında kişilerin her iki terimin farklı manaya geldiğini, de bilmesi gerekir. Bu noktada tanıma sadece kararın ülkemizde de geçerli olduğu manasına gelecektir. Tenfiz ise infaza aşamasına geçilmesi anlamına gelir. İnfaz bir diğer deyiş ile uygulamaya geçmek için de bir izin istiyorsanız tenfiz davasının da muhakkak açılması gerekecektir. Tenfiz davası ile tanıma davasını bir arada açabilirsiniz. Tanıma aşamasının sonuçlanmasının sonrasında ayrıca tenfiz davası açılmasının önünde de herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Tanıma tenfiz davalarının hangi mahkemeye açılması gerektiği konusunda da bazı durumlarda sorunlar yaşanabiliyor. Yaşanan bu sorunların ana nedeni istisnai durumlardır. Örneğin genel manada tanıma ve tenfiz davalarının Asliye Hukuk mahkemelerine açılması gerekir. Fakat iflas ya da maddiyat ile alakalı herhangi bir durum ile alakalı olması durumunda Asliye Ticaret mahkemelerinin ana merkez olarak kabul edilmesi talep edilmektedir. Asliye Ticaret mahkemelerinin konusu olan iflas durumu ile alakalı Asliye Hukuk mahkemelerine başvurulduğu zaman görevsizlik kararı dahi çıkabilir. Bu gibi hatalara düşmemek için alanında tecrübeli olan isimler ile çalışmak sizin için çok daha verimli olacaktır.

Tanıma tenfiz nedir ve dava nasıl daha sorunsuz şekilde sonuçlandırılacaktır gibi konu başlıkları hakkında bilgi almak için hukuk büromuz ile iletişime geçmelisiniz. Özel hukuk konusunda alanının en usta isimlerini bünyesinde bulunduran büromuz tanıma ve tenfiz davasının sorunsuz şekilde uygulanmasını ve karara bağlanmasını mümkün kılacaktır. Hem yabancı ülkelerin hukuki normları hem de bu dava akışının incelenmesi ile alakalı tüm detaylar avukatlarımız tarafından incelenecektir. Konu hakkında kaygılanmadan sürecin devam etmesini isteyen bireylerin muhakkak büromuz ile iletişime geçmesi gerekecektir.

Call Now Button