0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma Tenfiz Vekaletname Detayları Nelerdir?

Tanıma tenfiz vekaletname verme aşamasının tamamlanmasının sonrasında davaya bireysel olarak katılmadan dahi direkt olarak dava işleyişinin sürdürülmesini sağlayabilirsiniz. Bu süreç içerisinde kişilerin davanın en sorunsuz şekilde yürütülmesi için bu alanda uzman olan kişilerden ve tecrübeli ekiplerden yardım alması daha verimli olacaktır.

Tanıma Tenfiz Vekaletname Nasıl Verilir?

Tanıma tenfiz vekaletname verme işlemleri sırasında kişilerin şu verilere sahip olması gerekiyor;

  • Avukatın TC kimlik numarası
  • Avukatın bağlı olduğu baro
  • Avukatın bağlı olduğu baroda sicil numarası
  • Adı soyadı ve adresi

Bu aşamaları tamamlayarak davanın yürütülme sorumluluğunu avukatınıza verme fırsatını elde edebilirsiniz. Tanıma ve tenfiz aşamasının hemen akabinde geçerliliğin hukuk sistemimize de düşmesi için gerekli olan tüm adımlar direkt olarak avukatınız tarafından atılacaktır.

Tanıma ve Tenfiz Süreci Nasıl İşlemektedir?

Tanıma ve tenfiz işlemleri ile alakalı olarak dikkate alınması gereken hususlar;

  • Yabancı bir ülkede alınmış olan kararın ülkemizde de geçerliliğinin sağlanması için muhakkak tanıma ve tenfiz aşamasının tamamlanması gerekiyor.
  • Tabi ki bu davanın açılması için Türkiye ile tanıma tenfiz yapan ülkeler kapsamında sizin dava sonucu aldığınız ülkenin adının yer alması gerekiyor.
  • Dava sonucunun geçerli kılınmasını sağlamak ve kesinleşmiş bir delil olarak alınması için tanıma davası açmanız yeterli olacaktır. Fakat bir de icraat aşamasına geçiş yapılması için tenfiz verisine de yer verilmelidir. Örneğin nafaka ödeme kararının ülkemizde uygulanması için kesinlikle tenfiz kararı alınması gerekir.

Bu detaylarda gerekli olan tüm verileri toplayarak dava dosyasının oluşturulması sizin için verimliliği en yüksek dereceye çıkaracaktır. Tanıma ve tenfizin anında sağlanması için yetkili olan mahkeme de dikkatle belirlenmelidir. Aksi takdirde mahkemenin görevsizlik kararı verebileceği de dikkate alınmalıdır.

MÖHUK Belirsizlikleri Gideriyor

Tanıma ve tenfiz aşamasında hangi ülkelerin kurallarının ön planda olduğu gibi bir yanılgıya düşülmemesi için MÖHUK bu konuda boşluklara yer vermeden sürecin tamamlanması için büyük çaba sarf etmektedir. Bu noktada kişilerin ülkemizde geçerli olmayan ve yasaklanan hususlar hakkında yabancı ülkelerde hüküm çıkartarak bunun ülkemizde tanınması ve tenfiz edilmesini istediğine de şahitlik ediliyor. Kişilerin bu tür başvuruları anında denetlemelere takılacak ve dava en baştan reddedilecektir.

Alınacak olan kararın kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti kanunları ile çelişmemesi gerekmektedir. Herhangi bir çelişki olduğu zaman hali hazırda TC kanunlarının bir adım ön planda olacağı ve geçerliliğinin yüksek seviyede olacağının da belirtilmesi gerekir. Suiistimallere yer vermemek için büyük çaba sarf edilmektedir.

Avukatlık Bürosu Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Tanıma tenfiz vekaletname verme aşamasının öncesinde kişilerin avukat seçimini oldukça dikkatli bir biçimde yapması gerekiyor. Helvacı Hukuk bu alanda uzman olan kadrosu ile tarafınıza hizmet sunmaya devam edecektir. Süreç içerisinde mahkemelere direkt olarak katılmanıza gerek kalmadan anında uzman ekip tarafından dosyanın şekillendirilmesi sağlanacaktır!

Call Now Button