0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma Tenfiz de Hangi Mahkeme Yetkilidir

Tanıma tenfiz yetkili mahkeme hangisidir ve nereye başvuru yapmak gerekir soruları sıklıkla dile getirilmektedir. Öncelikli olarak tanıma ve tenfiz hususunun hangi noktadan kaynaklandığı ile alakalı net bir bilgi sahibi olmak gerekiyor. Yabancı mahkemeler tarafından alınan kararların ülkemizde de tanınması ve icra edilmesi için tanıma tenfiz davalarının olumlu sonuçlanması gerekiyor.

Tanıma tenfiz kavramları aynı anlama gelmemektedir. Tanıma yabancı bir mahkemede alınan kararın geçerliliğini onaylarken tenfiz içerisinde bir icra yetkisini de barındırıyor. Tanıma mahkemesinin olumlu sonuçlanması size herhangi bir icra yetkisi vermeyecektir. Bu nedenle ayrıca bir tenfiz davasının açılması temel gereksinimler arasındadır.

Asliye Hukuk Mahkemeleri: Tanıma tenfiz yetkili mahkeme hangisidir sorusunun yanıtı asliye hukuk mahkemeleridir. Bu konuda bir dava açmak isteyen kişilerin ilişki içerisinde olacakları mahkeme asliye hukuk olacaktır. Gerekli başvuruları konusunda uzman bir avukat ile yaptığınız zaman bu süreç sizin için çok daha sorunsuz bir biçimde işleyecektir.

Bu noktada bazı önemli detaylar bulunuyor. Yabancı ülkede alınan kararların içerik konusunda da net şekilde incelenmesi gerekir. Örneğin iflas kararları ya da ticari herhangi bir boyut ile alakalı alınmış olan kararların tenfiz edilmesi için asliye hukuk mahkemesine dava açarsanız bu noktada görevsizlik kararı verilebilir. Bu noktada başvurulması gereken mahkeme birimi asliye ticaret mahkemeleri olacaktır. Bu tür küçük ayrıntılar dahi sürecin ilerleyişinin hızı ile alakalı net bir biçimde belirleyici olacaktır. Yargıtay tarafından alınan son kararlar da ticari boyut ile alakalı alınan kararların tanınması ve tenfiz edilmesi için başvurulması gereken yetkili makamın asliye ticaret mahkemeleri olduğunu yeniden hatırlatmaktadır.

Karar Alan Kurum: Yabancı ülkelerde karar alan kurumun muhakkak mahkeme sıfatı taşıması gerekir. Dini, ticari ya da idari kurumların almış oldukları kararların ülkemizde hukuki olarak tenfiz edilmesi ya da tanınması söz konusu olmaz. Bu noktada gereklilikler oldukça net bir biçimde kendini gösteriyor. Örneğin dini bir kurumda alınan boşanma kararının ülkemizde tenfiz edilmesi mümkün değildir.

Tanıma tenfiz yetkili mahkeme kapsamında bir karar alınması için bazı ön koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu ön koşullar Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun kapsamında düzenlenmiştir. Ön koşulları yerine getirmeyen dava seçeneklerinin olumlu sonuç alması söz konusu olmayacaktır.

  • Öncelikli olarak yabancı ülkede ele alınan davanın kesin sonuca varmış olması gerekir. Bu konuda kesin sonuca varmayan davaların ülkemizde tanınması ve bir icra yetkisinin olması kabul edilmeyecektir.
  • Kararın mahkemeler tarafından verilmiş olması gerekir. Karar veren birimin herhangi bir şekilde idari ya da ticari bir birim olması durumunda davanın olumlu sonuç alması söz konusu olmayacaktır.
  • Alınan kararın kamu düzenine ters olmaması gerekir. Alınan kararın genel toplum düzenini yıpratacak bir içeriğe sahip olması durumunda diğer ön koşullar kabul edilmiş olsa dahi dava olumlu sonuçlanmaz.

Tanıma tenfiz yetkili mahkeme hazırlıkları yapılırken konusunda uzman olan isimler ile çalışılması büyük öneme sahiptir. Bu noktada hem yabancı hukuk kurallarının tanınması hem de dil bakımından donanımlı bir yapıya sahip olunması en temel nitelikler arasında kendini gösterecektir. Avukatlık büromuz ile iletişime geçerek bu alanda kendini ispatlamış isimler ile çalışma şansını elde edebilirsiniz.

Tanıma tenfiz yetkili mahkeme sonucunun olabildiğince sorunsuz sonuca bağlanması için gerekli olan tüm çalışmalar bizzat avukatlarımız tarafından uygulanacaktır. İletişime geçmeniz ve dava detaylarını tarafımıza iletmeniz bu konuda yeterli bir adım olacaktır.

Call Now Button