0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma Tenfiz Yönetmeliği 2019/ 2020 Değişiklikleri

Tanıma tenfiz yönetmeliği 2018 senesinde de yabancı dava sonuçlarının uygun bulunursa ülkemizde de geçerli kılınması için özel olarak takip edilmektedir. Bu noktada dava detaylarının ve ön koşulların oldukça kapsamlı ir biçimde incelenmesi gerekir. Tanıma ve tenfiz terimlerinin ne anlama geldiği ilk olarak dikkate alınması gereken detaylar arasında kendini gösteriyor. Tanıma yabancı ülkelerin mahkemelerinde alınan kararların kesin hüküm ve delil olarak kabul edildiği manasına gelir. Tenfiz ise işleme icraata geçme anlamı taşımaktadır. Bu davaların her ikisini de bir arada açma ya da tercihen ayrı ayrı açma hakkınız bulunuyor.

Tanıma tenfiz yönetmeliği 2018 senesinde dava açmak için bazı ön koşullar bulunuyor. Bu ön koşullardan bazıları;

  • Tanıma ve tenfiz davasının açılması için yabancı ülkede açılan davanın muhakkak kesin sonuca bağlanması gerekir. Bu dava hala görülme aşamasında ise tanıma ve tenfiz gibi işlemler gerçekleştirme gibi bir hakkınız olmayacaktır.
  • Tanıma tenfiz süreci içerisinde davanın ana konusunun ülkenin genel kamu düzenini bozacak bir unsura sahip olmaması gerekiyor. Ayrıca ülkemizin hukuk kurallarına bir aykırılığın da bulunmaması gerekir.
  • Sadece hukuki davaların tanınma ve tenfiz işlemlerine onay verilmektedir. Diğer dava türlerinde tanıma ve tenfiz gibi bir sürecin uygulanmasına izin verilmeyecektir.

Tanıma tenfiz yönetmeliği 2018 senesinde bir değişim meydana geldiği zaman iş birliği kurduğunuz hukuk bürosunun bu konuda sizi bilgilendirmesi en temel nitelikler arasında kendini göstermektedir. Genel manada bir değişim olmadığı için eski prosedürler üzerinden dava açma işlemleri devam ettirilmektedir.

Tanıma tenfiz yönetmeliği 2018 kategorisinde en önemli noktaların başında yabancı ülkede alınan kararın muhakkak bir mahkeme elinden çıkmasının zorunluluğudur. Bazı ülkelerde aile kurumu ile alakalı olarak alınan kararlar idari birimlerin imzasından çıkar ve mahkeme onayı taşımaz. Bu tür kararların ülkemizde herhangi bir geçerliliği olmayacaktır. Tanıma ve tenfiz mahkemesinin açılması için muhakkak yabancı ülkede mahkeme titrine sahip olan bir yapılanmanın mevcut olması ve kararın onun onayından çıkması gerekir.

Tanıma tenfiz yönetmeliği 2018 kategorisinde yer alan niteliklere bakıldığı zaman hangi mahkeme uyarınca davanın açılması gerektiği gibi detaylar ile alakalı da bazı sorunlar çıkabilmektedir. Genel olarak tanıma ve tenfiz işlemleri Asliye Hukuk mahkemeleri üzerinden yönetilir. Fakat boşanma davalarının ülkemizde de geçerli olabilmesi için muhakkak Aile Mahkemeleri ile iletişime geçilmesi gerekir. Bunun yanı sıra fikri mülkiyet ile alakalı bazı davaların ihtisas mahkemelerince ele alındığı da fark edilmektedir. Bu tür hususlarda Yargıtay kararının ne yönde olduğunun dikkatle incelenmesi gerekiyor. Yargıtay kararlarının emsal nitelik oluşturduğunun da bilincinde olmalısınız.

Tanıma ve tenfiz kararının alım aşamasında dikkate alınması gereken en önemli husus yabancı ülkelerde karara bağlanan hususların direkt olarak bizim ülkemizde de geçerli olmadığını bilmektir. Bu durum özellikle evlilik gibi hususlarda büyük sorun çıkarabilmektedir. Örneğin yabancı bir ülkede alınan boşanma kararının tanınmaması durumunda ülkemizde yeniden evlenmeniz söz konusu olmayacaktır. Nüfus kayıtlarımızda hala evli olarak görülmeniz gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tür durumlar ile uğraşmak zorunda kalmamak için kişilerin muhakkak tanıma ve tenfiz gerekip gerekmediğini yakından incelemesi gerekir.

Uzman Kadro: Avukatlık büromuz ile iletişime geçerek tüm dava sürecinde nasıl bir yön izlemeniz gerektiği ile alakalı net şekilde bilgi alabilirsiniz. Konusunda yetkin olan avukatlarımız sayesinde dava akışının sorunsuz şekilde tamamlanması için büyük bir çaba sarf edilecektir. Siz de anında özel hukuk alanında ses getiren isimler ile iş birliği kurabilirsiniz.

Call Now Button