0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma ve Tenfiz Davası Dilekçe Nasıl Hazırlanmalı

Tanıma ve tenfiz davası dilekçe örneği incelenerek süreç hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Başvurulacak olan temel mahkeme bilgileri ve dilekçenin tüm detayları incelenerek sorunsuz bir biçimde tanıma ve tenfiz aşamasını tamamlama imkanını elde edebilirsiniz. Bu davaların temel amacı yabancı ülkelerde alınan mahkeme kararlarının ülkemizde de geçerli kılınmasının sağlanmasıdır.

Karşılıklılık İlkesi: Yabancı ülkelerin Türkiye ile karşılıklılık anlaşmasının bulunması gerekir. Ancak bu koşu ile tenfiz aşamasının kabul edilmesi mümkündür. Örneğin Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Gürcistan ve Çin gibi ülkelerin ülkemiz ile karşılıklılık anlaşması mevcuttur. Bu anlaşma dahilinde bu ülkelerde alınan kararların mahkeme sonucunda ülkemizde de uygulamaya alınması mümkün hale gelecektir. Bu listede bulunmayan ülkelerden çıkan kararların ülkemizde tanınması ya da icra edilmesi ile alakalı başvuruda bulunsanız dahi olumlu yanıt alamazsınız.

Tanıma ve tenfiz davası dilekçe örneği incelemesi yapılmadan önce bir tenfiz davasının muhakkak sahip olması gereken ön koşullar hakkında da bilgi edinmelisiniz. Bu ön koşullardan bazıları;

  • Davanın açılmış olduğu ülkede kesinlikle sonuca ulaşması gerekiyor.
  • Kesinleşmemiş kararların tenfiz ya da tanınması mümkün değildir.
  • Tanıma ve tenfiz aşaması kapsamında Türk hukuk kuralları ile çelişen herhangi bir unsur yer almamalıdır.
  • Kamu düzenini bozacak nitelikler içermemelidir.
  • Alınan kararın mahkeme titri taşıyan bir birimden çıkması gerekir. İdari, dini ya da ekonomik kurumlardan çıkan hükümlerin mahkeme kararı gibi uygulanması söz konusu değildir. Bu kurumlardan çıkan kararların tenfiz edilmesi için başvuruda bulunursanız olumsuz bir dönüş alacaksınız.

Bu ön koşullar ya da temel hukuki gerekçeler ile alakalı herhangi bir aksaklık söz konusu olursa davanın mahkeme tarafından kabul edilmeyeceğinin eklenmesi gerekir.

Tanıma ve tenfiz davası dilekçe örneği kadar dilekçenin sunulacağı mahkemenin kararlaştırılması da büyük önem arz ediyor. Temel olarak tanıma ve tenfiz davaları Asliye Hukuk mahkemelerinde görülür. Bu mahkemelerde görülmesinin istisnai bazı noktaları bulunuyor. Örneğin yabancı ülkelerde geçerli olan boşanma davalarının ülkemizde de geçerli sayılabilmesi için Aile mahkemesine başvurulması gerekmektedir. Bunun dışında ticaret ile alakalı herhangi bir dava olduğu zaman Asliye Ticaret mahkemeleri ile iletişime geçilmesi gerekir.

Tanıma ve tenfiz davası dilekçe örneği incelemesi yapılırken kişilerin dikkate alması gereken en temel nitelikler şu biçimde sıralanıyor;

  • Kullanılacak olan tüm belgelerin geçerlilik tarihlerinin güncel olması gerekiyor. Geçerlilik süreleri dolmuş olan belgelerin mahkemeye sunulması durumunda bu hususun dava sonucunu olumsuz etkileyeceği de dikkate alınmalıdır.
  • Yabancı ülkelerden alınan belgeleri apostil şerhine sahip olması gerekiyor. Bu şerh belgenin farklı ülkelerde de sorunsuz şekilde kullanılabileceği manasına gelir. Bu şerhten yoksun olan evrakın mahkemelere sunulması durumunda olumsuz sonuç çıkacaktır. Özellikle boşanma davalarında yabancı ülkede alınan kararın geçerli olabilmesi için muhakkak apostil şerhi taşıyan bir resmi boşanma mahkeme sonucunun mahkemeye iletilmesi gerekir. Bu şerhler ve geçerlilik tarihleri ile alakalı tüm detaylar avukatlık büromuz tarafından tarafınıza bildirilecektir.

Tanıma ve tenfiz davası dilekçe örneği hazırlama aşamasında bu konuda uzman olan ve dava süreci içerisinde de size gerekli olan desteği verecek avukatlarımız ile iletişim kurabilirsiniz. Avukatlarımızın her biri tanıma tenfiz davaları kapsamında gerekli tecrübeye sahip oldukları için bu konuda daha kısa sürede sonuç almanız mümkün kılınacaktır. Anlık olarak bilgi sahibi olmak, dava seyrinin takip edilmesi daha sağlıklı ve sorunsuz sonuç alınması konusunda istekli olan kişilerin direkt olarak firmamız ile iletişim kurması gerekecektir.

Call Now Button