0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma ve Tenfiz Davası İçin Gerekli Belgeler

Tanıma ve tenfiz davası için gerekli belgeler incelenirken belgelerin ülkemizde geçerliliğinin olması ve kullanım süresinin dolmaması gerekmektedir. Bu noktada her bir belgenin detaylı şekilde incelenmesi en temel kriter olarak belirlenmiştir. Tenfiz ve tanıma davalarında konusunda uzman bir avukat ile çalışarak bu noktada oluşabilecek tüm olumsuzluklara önceden engel olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Tanıma ve tenfiz davası için gerekli belgeler incelenirken hangi mahkemeye başvuru yapılması gerektiği ile alakalı da inceleme yapılmalıdır. Bazı davalarda geçerli olan istisnai durumlar sebebi ile davaların en baştan görevsizlik kararı ile karşı karşıya kalması dahi söz konusu olabilmektedir. Genel manada tanıma tenfiz davaları direkt olarak Asliye Hukuk mahkemelerince görülür. Fakat istisnai olarak boşanma davalarının aile mahkemeleri kapsamında değerlendirmeye alınacağı bilinmelidir. Bunun dışında ticaret ile alakalı bir değişken söz konusu olursa örneğin iflas ya da icra hususlarında Asliye Ticaret mahkemelerinin tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır.

Tanıma ve tenfiz davası için gerekli belgeler toplanmadan önce muhakkak tanıma ve tenfiz mahkemelerinin temel normları ve ön koşulları hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor;

  • Tanıma ve tenfiz davasının açılması için kişilerin yabancı ülkede söz konusu olan davasının muhakkak kesin karara bağlanmış olması gerekir.
  • Kesin karara bağlanmamış olan davalar üzerinden tanıma ya da tenfiz davasının açılması söz konusu değildir.
  • Türk hukuk kanunlarına aykırı herhangi bir durum söz konusu olursa tanıma ve tenfiz davasının geçerliliğini kaybedeceğinin de belirtilmesi gerekir.
  • Davanın hukuk dalında olması ve kararın da mahkeme titrine sahip olan bir birim tarafından alınması istenmektedir. Bazı ülkelerde alınan idari ya da dini kurum kararlarının herhangi bir geçerliliğinin olmadığı eklenmesi gereken en temel detaylar arasında bulunuyor.

Bu detaylar konusunda bir eksiklik sergileyen dava dosyalarının direkt olarak reddedileceğinin de altının çizilmesi gerekir. Belirli ön koşullara sahip olması ve ilgili mahkemeye sorunsuz şekilde davanın açılması sonucunda gerekli kurallar yerine getirilerek talebiniz dikkate alınacaktır.

Duruşmalı Dava: Tenfiz mahkemelerinin direkt olarak dosya üzerinden incelemeye alınmadığının da altı çizilmelidir. Bu noktada duruşmalı dava tipi geçerliliğini korumaktadır. Dava dosyası üzerinden incelemenin yanı sıra tarafların dinlendiği duruşma olması bu sürece çok daha büyük özen gösterilmesi gerektiğini bir kere daha fark ettirmektedir.

Tanıma ve tenfiz davası için gerekli belgeler kullanıma alınırken yabancı ülkeden sağlanan belgenin apostil şerhine sahip olması istenmektedir. Bu şerh belgenin uluslar arası geçerliliğinin olduğu manasına gelmektedir. Uluslar arası geçerliliği olmayan belgelerin kullanılması durumunda davada elinizin zayıflayacağının da ayrıca dile getirilmesi lazımdır.

Davanın açılması kadar sorunsuz şekilde takip edilmesi de büyük önem arz eder. Bu alanda tecrübe sahibi olan avukatların dava sonucunda fark yaratan bir etkiye sahip olduğu da inkar edilmemelidir. Dava süreci içerisinde kişilerin istek ve beklentilerini tam manası ile sunabileceği bir avukatlık bürosu olarak hizmet vermekteyiz.

Tanıma ve tenfiz davası için gerekli belgeler kapsamında inceleme yapma aşamasından başlayarak kişilerin dava seyrinin takip edilmesine kadar birçok aşamada avukatlarımızın detaylı bir biçimde araştırma yağacağından emin olabilirsiniz. Tanıma ve tenfiz hususunda incelemeye alınacak detaylara bakıldığı zaman konusunda uzman avukatlarımızın özellikle bu alanda başarılı çalışmalara imza attığını net bir şekilde görebilirsiniz. Özellikle farklı ülkelerin özel hukuk normalarına aşina olunması en temel detaylar arasında kendini gösteriyor. Global değişimleri takip etmek için de oldukça yeterli bir dil skalası mevcuttur.

Call Now Button