0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tanıma Ve Tenfizde Başarılı Dava Süreci

Tanıma ve tenfiz nedir sorusu yabancı ülkelerde geçerli olan davalar ile ilgilenen kişiler tarafından sıklıkla yöneltiliyor. Öncelikle tanıma tenfiz unsurlarının birbirinden farklı olduğu belirtilmelidir. Yabancı bir mahkemede alınan kararın ülkemizde de geçerliliği olması için mahkemelerimizce tanınması ve tenfiz edilmesi gerekir. Bu noktada sadece hukuki davaların tanınma ve tenfiz edilmesine izin verilir.

Tenfiz Kelime Anlamı: Tenfiz kelime köküne bakıldığı zaman infaz kelime öbeğinden türetildiği görülüyor. Yabancı mahkemeler tarafından alınan kararların icra edilmesi ve harekete geçilmesi için tenfiz edilmesi gerekir. Tanıma bu aşamada yeterli değildir. Muhakkak tenfiz kararı alınması istenmektedir.

Tanıma ve tenfiz nedir sorusu kadar bu tür davaların ön koşulları konusunda da net şekilde bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu davaların görülmesi için uygulanması gereken ön koşullardan bazıları;

  • Davaların görülmesi için yabancı ülkelerde karara bağlanmış olması gerekir.
  • Sadece hukuki davalarda tanıma ve tenfiz uygulanabilir.
  • Davaların kararı veren devletin mahkemelerinde kesinleşmiş olması gerekir. Sonuca ulaşmamış olan davalarda tanıma ve tenfiz uygulanması söz konusu değildir.

Tanıma ve tenfiz nedir sorusunun bu minvalde yanıtlanması çok daha verimli ve yerinde olacaktır. Ön koşulları yerine getirmeyen davaların herhangi bir geçerlilik hakkının olmadığının da altı çizilmelidir.

Tanıma ve tenfiz nedir konu başlığı altında dikkate alınması gereken en temel gereklilikler Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun kapsamında düzenlenmiştir. Temel unsur olarak bu detayların dikkate alınması gerekir. Yabancı ülkede kararı alan birimin muhakkak resmi anlamda bir mahkeme vasfının olması gerekmektedir. Bu konuda zaman zaman anlaşmazlıklar çıkabiliyor. Mahkeme vasfı olmayan birimler ya da kurumlar tarafından alınan kararların geçerliliği için çaba sarf eden kişilerin taleplerinin reddedileceği de dikkate alınmalıdır.

Bu konuda verilebilecek en nitelikli örneklerin başında İskandinav ülkelerinde uygulanan boşanma prosedürleri kendini gösteriyor. Bu ülkelerde boşanma işlemlerinin bir kısmı idari makamlarca uygulandığı ve karara bağlandığı için bu kararların ülkemizde geçerliliğinin olması kesinlikle söz konusu olmayacaktır. Bu kararların geçerliliğine dair bir dava açmış olsanız dahi olumlu yanıt almanız mümkün değildir.

Tanıma ve tenfiz alanında size yardımcı olacak kişilerin dil konusunda geniş bir bilgi birikimine sahip olması gerekir. Ancak bu şekilde daha fazla hukuki prosedürü okuyup bilgi edinme ve davanın çok daha sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlama fırsatı yakalanacaktır. Mahkemeler bu noktada farklı alanlarda uzmanlıkları olan isimlerden yardım alma hakkına da sahiptir. Bu yardımlar ile karşı tarafta davanın kesinleşmiş olması ile alakalı çok daha net bilgi alma imkanı elde edilir.

Tanıma ve tenfiz nedir konu başlığı altında kararın kesinleşmiş olması hususunda da özen gösterilmelidir. Bu konuda en büyük zorluk çıkaran niteliklerin başında farklı ülkelerin hukuklarına hakim olmak geliyor. Kişilerin kararın kesinleşip kesinleşmediği ile alakalı bilgi sahibi olabilmesi için muhakkak karşı tarafın hukukuna hakim olması gerekir. Bu noktada çok geniş bir çerçeve söz konusudur.

Alanında uzman olan isimler ile çalışmak bu noktada sizin için çok daha verimli olacaktır. Hukuk büromuz kapsamında yer alan avukatlar ile iletişime geçerek tanıma ve tenfiz alanında size sorunsuz yardım edecek isimler ile iletişim kurabilirsiniz. Davaların en kısa sürede sorunsuz şekilde tamamlanması için gerekli olan tüm hazırlıklar avukatlarımız tarafından eksiksiz olarak tamamlanacaktır. Özellikle dava geçmişlerine bakıldığı zaman avukatlarımızın bu konuda birçok olumlu sonuca imza attığının da altı çizilmelidir.

Call Now Button