0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Türkiye ile Tanıma Tenfiz Anlaşması Yapan Ülkeler Hangileridir?

Türkiye ile tanıma tenfiz anlaşması yapan ülkeler kapsamında yer alan ülkelerin haricinde tanıma ve tenfiz aşamasına konu edilmesi söz konusu değildir. Tanıma ve tenfiz kapsamında karşılıklılık ilkesinin aktif olduğu ülkelerde alınan kararların da kesin olarak kabul göreceğinin düşünülmesi yanlış olacaktır. Ancak yerel mahkemeler bu yönde karar verirse kararın ülkemizde de geçerli olması ve birinci dereceden kanıt kabul edilmesine izin verilir.

Türkiye ile Tanıma Tenfiz Anlaşması Yapan Ülkeler Listesi

Türkiye ile tanıma tenfiz anlaşması yapan ülkeler kapsamında yer alan en sık işlem gerçekleştirilen ülkeler;

  • Polonya, Hollanda
  • Ürdün, Arnavutluk
  • Cezayir, Çin
  • Irak, Gürcistan
  • Rusya, Ukrayna
  • Suriye, İngiltere

Bu ülkelerde alınan kararların yerel mahkemelerde tanıma ve tenfiz işlemine tabi tutulabileceği belirtilmelidir. Bunun haricinde kişilerin yabancı ülkelerde alınan karar hakkında herhangi bir onay almasına izin verilmemektedir.

Tanıma ve Tenfiz İşlemlerinin Temel Nitelikleri Nelerdir?

Türkiye ile tanıma tenfiz anlaşması yapan ülkeler kapsamında işlem tamamlanırken kişilerin dikkate alması gereken en temel hususlar;

  • Yabancı ülkelerde alınan kararların direkt olarak ülkemizde geçerli olması söz konusu değildir. Öncelikli olarak usullere uygun biçimde yerel mahkemelere kararın tanınması ve tenfiz edilmesi için dava açılmalıdır.
  • Mahkeme bu konuda herhangi bir hukuki aksaklık görmezse onay verecektir. Tabi ki hukuki boşlukları değerlendirmek isteyen kişilerin bu alanda fark edilmesi durumunda dava isteminin anında reddedileceği de dile getirilmelidir.

Bu detayları göz önünde bulundurarak dava dosyasının oluşturulması gerekmektedir. Dava dosyasını oluştururken kişilerin kullandıkları belgelerden kullanılan belgelerin geçerliliğine kadar her aşamada oldukça dikkatli olması gerekir.

Apostil Şerhine Dikkat!

Mahkemeye sunulan belgelerin muhakkak apostil şerhine sahip olması gerekmektedir. Bu yabancı ülkelerden alınan belgelerin yurtdışında da kullanılabileceği manasına gelir. Örneğin bir boşanma davası sonucunun muhakkak apostil şerhi ile onaylanması istenir. Ancak bu şekilde ülkemizde de bu belgenin geçerliliği kabul görecektir. Şerh olmadan sunulan belgelerin mahkeme tarafından onaylanmayacağı da eklenmelidir.

Mahkeme Başvurusu

Davanın hangi mahkemeye açılacağı da büyük bir soru işareti yaratmaktadır. Bu alanda ana davayı hangi mahkeme üzerinden tamamladıysanız tanıma ve tenfiz işlemleri için de aynı mahkemeye başvurmanız gerekecektir. Bu alanda yanlış mahkemeye başvurulması gibi bir durum söz konusu olursa mahkemenin direkt olarak görevsizlik kararı vereceğinin de belirtilmesi gerekiyor.

Alanında Tecrübeli İsimlerden Yardım Alın

Helvacı Hukuk bürosu kapsamında yer alan deneyimli avukatlardan yardım alarak dava akışının çok daha sorunsuz bir biçimde tamamlanması için çaba sarf edilmektedir. Alanında uzman ve tecrübeli kişiler olması sürecin daha verimli olmasını mümkün kılacaktır. Bu şekilde yanlış mahkemeye dava açılması ya da belgelerin geçerliliği ile alakalı da tek bir sorun dahi meydana gelmeyecektir. Vekaletinizi verdikten sonra davaya şahsi olarak katılma zorunluluğunuz da bulunmuyor.

Call Now Button