0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Türkiye ile Tanıma Tenfiz Anlaşması Yapan Ülkeler

Türkiye ile tanıma tenfiz anlaşması yapan ülkeler kapsamında alınan kararların ülkemizde de geçerliliği istenebilir. Dünyada bulunan tüm ülkelerde alınan mahkeme kararlarının ülkemizde geçerliliğinin talep edilmeyeceği bilinmelidir. Bu noktada karşılıklılık ilkesi temel edinmiştir. Bir anlaşma metni üzerinde davaların tanınması ve tenfizi için onay veren ülkeler belirlenmiştir. Bu ülkelerin dışında mahkeme sonuçlarının onaylanması ve ülkemizde de geçerlilik kazanması mümkün olmayacaktır.

Tanıma ve Tenfiz Nedir: Tanıma ve tenfiz yabancı ülkelerde alınan mahkeme kararlarının ülkemizde de geçerliliğinin sağlanması için başvuruda bulunulması manasına gelir. Yabancı bir ülkede alınan mahkeme kararı direkt olarak ülkemizde de geçerli sayılamaz. Uygun zemin oluşturulduysa tanıma ve tenfiz davası açılabilir ve ancak u şekilde geçerlilik mümkün kılınacaktır.

Türkiye ile tanıma tenfiz anlaşması yapan ülkeler arasında bulunan seçenekler;

  • Almanya, Fransa, Belçika, İtalya
  • Romanya, Tunus, KKTC, Polonya
  • Ürdün, Cezayir, Azerbaycan, Hollanda
  • Arnavutluk, Çin, Gürcistan, İsviçre, İran
  • İngiltere, Bulgaristan, Moldova, Tacikistan
  • Hırvatistan, Bosna Hersek, Estonya, Finlandiya

Türkiye ile tanıma tenfiz anlaşması yapan ülkeler kapsamında herhangi bir güncelleme olduğu zaman bu konuda hukuki bildirimler tarafınıza avukatınız tarafından yapılacaktır. Güncel liste yukarıda belirtildiği gibidir. Bu liste kapsamında yer alan ülkelerde alınan kararların tanınması ve tenfizi için dava açma hakkınız bulunuyor. Yukarıda bulunan listenin dışında herhangi bir ülkede alınan kararların ülkemiz tarafından onaylanması mümkün değildir.

Türkiye ile tanıma tenfiz anlaşması yapan ülkeler kapsamında direkt olarak mahkeme görülmeden bir kararın geçerli olması mümkün değildir. Öncelikle ilgili mahkemelere avukatlar aracılığı ile başvuruda bulunulması gerekir. Bunun yanı sıra bazı tanıma tenfiz ön koşullarının da yerine getirilmesi gerekecektir. Bu ön koşulların en önemlisi alınmış olan kararın ülkemizin kamu düzenini bozacak bir içeriğe sahip olmamasıdır. Kamu düzenine aykırı olan kararların tenfiz edilmesi ya da tanınması kesinlikle ihtimal dahilinde değildir.

Türkiye ile tanıma tenfiz anlaşması yapan ülkeler kapsamında alınan kararların Türkiye’nin müstakil hukuki düzenlemeleri çerçevesinde bulunmaması gerekiyor. Kişilerin hukuki düzeni suiistimal etmesini engellemek için Türkiye’nin hukuk sahasına ait olan durumlar ile alakalı dava sonuçlarının tanınması ve tenfiz edilmesine izin verilmez. Bu tür davaların Türk mahkemelerinde yeniden görülmesi istenecektir. Avukatınız size bu konuda gerekli olan tüm detayları iletecektir. Tanıma ve tenfiz konusunda bazı alanlarda hukuki boşluklar bulunur. Bu hukuki boşlukların en sorunsuz şekilde tamamlanması için Yargıtay içtihatlarının dikkate alınması gerekir. Yargıtay içtihatları dava dosyalarına yön verilmesi için fırsat sunmaktadır.

Ülkemizde yer alan hukuk sistemi ile çelişen kararların tanıma ve tenfiz sonucunda kabul edilmesi ve ülkemizde de geçerlilik kazanmasına izin verilmez. Yabancı ülkelerde alınan kararların Türk hukuk sistemi ile de tam manası ile uyum içerisinde olması gerekir. Bu alanda kamu düzeni hatırlatması da yinelenmelidir. Diğer tüm detaylar konusunda olumlu şekilde aşama kat edilse dahi hukuk sistemimiz ile uyumlu olmayan ya da kamu düzenini bozacak olan dava sonuçları dikkate alınmayacaktır.

Avukatlık büromuz ile iletişim kurarak tanıma ve tenfiz konusunda tam donanımlı isimler ile çalışma imkanını elde edebilirsiniz. Bu noktada özellikle kişilerin hem özel hukuk alanına hem de ülkemizde yer alan tüm hukuki geçerliliklere hakim olması gerekir. Avukatlık büromuz sayesinde yabancı ülkelerde alınan kararların ülkemizde de geçerli sayılması için uygun alt yapının oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Bu noktada gerekli olan tüm incelemeler ve dava seyrinin takip edilmesi bizzat avukatlarımız tarafından tamamlanacaktır.

Call Now Button